Najnowsze wiadomości ze świata

Najstarszą hebrajską Biblię sprzedano za ponad 38 milionów dolarów. Trafi do izraelskiego muzeum

Dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał 1100-letnią hebrajską Biblię za ponad 38 milionów dolarów. Trafi teraz do jednego z muzeów w Izraelu.

Codex Sassoon to najstarsza na świecie niemal kompletna hebrajska Biblia, brakuje jej tylko ośmiu stron. Została spisana ręcznie na 729 stronach pergaminu z owczej skóry i oprawiona w skórę. Ma ok. 1100 lat, więc jest jednym z najstarszych rękopisów biblijnych na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza Davidowi Solomonowi Sassoonowi, synowi irackiego biznesmena żydowskiego pochodzenia, który kolekcjonował żydowskie manuskrypty. Po jego śmierci rodzina wystawiła ją na aukcję w Zurychu, gdzie została kupiona przez Fundusz Emerytalny Brytyjskiej Kolei za 320 tys. dolarów (ok. 1,4 m po uwzględnieniu inflacji). 11 lat później nabył ją bankowiec Jacqui Sadra, który zapłacił za nią 3,19 miliona (7,7 m po uwzględnieniu inflacji).

Kiedy Sadra zaczął rozważać jej sprzedaż, wielu Żydów bało się, że zostanie kupiona przez prywatnego kolekcjonera. Organizacja Amerykańscy Przyjaciele ANU – ANU to Muzeum Ludu Żydowskiego w Tel Aviwie – postanowiła kupić ją i przekazać w darze muzeum. W jej imieniu w aukcji wziął udział Alfred H. Moses, były ambasador USA w Rumunii. Cena wywoławcza wynosiła 33,5 miliona dolarów. Tylko garstka osób ją licytowała, i po sześciu minutach sprzedano ją Mosesowi za 38,1 miliona dolarów. Manuskrypt wkrótce zostanie wystawiony w tym muzeum.

Niewiele dokumentów osiągnęło wcześniej na aukcjach podobne ceny. W 2021 kopię amerykańskiej konstytucji z druku pierwszej serii sprzedano za 43,2 miliona dolarów. W 1994 roku za dziennik Leonarda Da Vinci zapłacono 30,8 miliona, ok. 60 milionów po uwzględnieniu inflacji, a w 2007 roku kolekcjoner zapłacił 21,1 miliona za kopię brytyjskiej Magna Carta.

Źródło: Stefczyk.info na podst. JPost Autor: WM
Fot. ANU Museum marketing department CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij