Najnowsze wiadomości ze świata

Najdłużej panujący prezydent na świecie zorganizował potrójne wybory

W Gwinei Równikowej, w której od ponad 40 lat nieprzerwanie rządzi Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (będąc tym samym najdłużej panującym prezydentem na świecie) zorganizowano w niedzielę przyspieszone wybory prezydenckie połączone z wyborami parlamentarnymi i samorządowymi – poinformowała agencja Reutera.

Oficjalnie powodem potrójnych wyborów były oszczędności w obliczu kryzysu gospodarczego. Prezydent wyraził przekonanie, że jego Partia Demokratyczna Gwinei Równikowej odniesie zwycięstwo w głosowaniu.

W związku z wyborami Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie doniesieniami o prześladowaniach i zastraszaniu opozycji i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Rząd odrzucił te oskarżenia jako ingerencję w swój proces wyborczy.

Wydobycie ropy i gazu stanowi około trzech czwartych dochodów państwa należącego do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Jednak zmniejszyło się ono w ostatnich latach do około 93 tys. baryłek dziennie z około 160 tys. w 2015 roku – przypomina Reuters.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo jest byłym wojskowym, który objął funkcję prezydenta Gwinei Równikowej w wyniku zamachu stanu w 1979 roku. Według Banku Światowego w Gwinei Równikowej zdecydowana większość z 1,3 miliona mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. wikimedia commons/CC4.0/www.kremlin.ru

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij