Najnowsze wiadomości ze świata

Najdłużej panująca królowa Europy opuści tron

Królowa Danii Małgorzata II ogłosiła swoją abdykację. Spędziła na tronie 52 lata.

83-letnia królowa wstąpiła na tron w wieku 31 lat, po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX. Obecnie, po śmierci Elżbiety II, jest najdłużej panującym monarchą w Europie. Jej rola jest czysto ceremonialna.

W orędziu noworocznym królowa ujawniła, że już wkrótce opuści tron, przekazując go swojemu synowi, księciu koronnemu Fryderykowi. Stanie się to 14 stycznia, w rocznicę wstąpienia na tron. Małgorzata powiedziała, że operacja pleców, którą przeszła na początku zeszłego roku, sprawiła, że zaczęła myśleć o oddaniu obowiązków synowi. „Zdecydowałam, że teraz jest właściwy czas” – powiedziała.

Dania ma jedną z najstarszych monarchii w Europie, a Małgorzata II jest jedną z najpopularniejszych postaci publicznych w tym państwie. Znająca trzy języki królowa studiowała archeologię, filozofię, politologię i ekonomię, służyła też w siłach powietrznych. Ma zwyczaj spacerować po ulicach Kopenhagi bez eskorty i jest nałogową palaczką.

Nowy król Danii, Frederik Andre Henrik Christian jest najstarszym synem Małgorzaty II i jej męża, księcia Henryka, który zmarł w 2018 roku. Ma 55 lat. Odkąd miał 18 lat, pełnił obowiązki regenta królestwa, zastępując matkę w obowiązkach gdy przebywała poza krajem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. BillederFlick
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Kandydat na wójta wygrał jednym głosem

0 0

Hotel z “Lśnienia” stanął w płomieniach

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij