Najnowsze wiadomości z kraju

Najbogatsze osoby na świecie będą opodatkowane specjalnym podatkiem?

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował w środę, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Jak zaznaczył, wspólnym celem Francji i Brazylii jest zwalczanie wszelkich form optymalizacji podatkowej na całym świecie.

Szef francuskiego resortu finansów stwierdził, że “walka o sprawiedliwe międzynarodowe opodatkowanie była w centrum polityki gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona przez ostatnie 7 lat i osiągnęła konkretne wyniki dzięki wprowadzeniu minimalnego podatku od gigantów cyfrowych oraz od osób prywatnych”.

W marcu br. minister finansów Brazylii Haddad Fernando na spotkaniu G20 w Sao Paulo zaapelował, by wdrożyć globalny podatek od superbogatych w celu zwalczania szerzącego się uchylania się od opodatkowania.

Według badania przeprowadzonego w 2023 r. przez Tax Justice Network, kraje na całym świecie mogą stracić do 4,8 bln dolarów wpływów podatkowych w ciągu następnej dekady w związku z działalnością rajów podatkowych, gdzie stawki dla najbogatszych wynoszą od 0 proc. do 0,5 proc. majątku.

Źródło: (PAP) Autor: mzb/ zm/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij