Najnowsze wiadomości ze świata

Nagonka na polskie szkoły na Białorusi

Prokuratorzy sprawdzają ośrodki nauczania języka polskiego na Białorusi – poinformowała Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi. We wtorek grodzieńska prokuratura przeprowadziła kontrolę w szkole społecznej przy tej organizacji.

„Prokuratura Grodna wkroczyła 16 marca do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie” – poinformował portal ZPB Znadniemna.pl, powołując się na Borys.

„Przedstawicieli władzy interesowały różne aspekty funkcjonowania tego ośrodka nauczania języka polskiego, m.in. personalia współpracujących z +Batorówką+ nauczycieli oraz metodyków-konsultantów, skierowanych do szkoły przez ORPEG. Funkcjonariusze prokuratury interesowali się też programami nauczania, z których korzystają pedagodzy +Batorówki+, m.in. mapami i podręcznikami, wykorzystywanymi podczas lekcji historii Polski” – napisał portal białoruskich Polaków.

Prokuratorzy mieli również pytać o to, czy w „Batorówce” obchodzone są polskie święta narodowe i czy szkoła zaprasza na swoje imprezy polskich dyplomatów oraz przedstawicieli białoruskich władz.

Znadniemna.pl twierdzi, że prokuratura generalna Białorusi sprawdza również inne szkoły i ośrodki nauczania języka polskiego, prowadzone m.in. przez organizacje polskie.

Borys powiedziała portalowi o swoich obawach, że „może chodzić o likwidację nauczania języka polskiego w sektorze społecznym”.

„Wieloletnia polityka eliminowania przez władze Białorusi szkolnictwa polskiego z państwowego sytemu edukacji doprowadziła do tego, że ponad 60 proc. nauczania języka polskiego przeniosło się do sektora społecznego” – zauważyła Borys.

Jak poinformowała, na „rozmowy profilaktyczne” wzywani są również uczniowie szkół społecznych i ich rodzice, co jej zdaniem ma na celu „zastraszenie polskiej mniejszości”.

„Nie wykluczam, że na Białorusi dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli tajnie uczyć języka polskiego, jak robili to Polacy w czasach zaborów” – powiedziała Borys.

W ubiegłym tygodniu Białoruś wydaliła polskiego konsula z Brześcia za to, że wziął udział w zorganizowanej przez działającą tam organizację Polaków uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Mińsk twierdzi, że doszło tam do wychwalania Romualda Rajsa „Burego”, odpowiedzialnego za rajdy na białoruskie wioski na Podlasiu w 1946 r. i śmierć cywili, w tym kobiet i dzieci. Organizatorzy i polska strona kategorycznie zaprzeczają. W mediach oficjalnych na Białorusi pojawiły się liczne publikacje, powielające nieprawdziwe informacje na temat spotkania w Brześciu i działań Warszawy.

Białoruś wszczęła postępowanie karne wobec organizatorów uroczystości w Brześciu i zatrzymała dwie osoby, w tym dyrektorkę szkoły polskiej Annę Paniszewą.

W efekcie dyplomatycznej wymiany ciosów z Białorusi wydalono trzech polskich dyplomatów, a z Polski – trzech białoruskich.

ZPB jest nieuznawany przez władze białoruskie od 2005 r., kiedy został zdelegalizowany.

Źródło: PAP Autor: Justyna Prus
Fot. znadniemna.pl

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij