Najnowsze wiadomości z kraju

Nadmorskie kąpieliska nieczynne z powodu sinic. Gdzie nie wolno się kąpać?

Z powodu obecnych w przybrzeżnych wodach zakwitów sinic w poniedziałek wczesnym popołudniem zamknięte są trzy spośród około 60 nadmorskich kąpielisk zorganizowanych na terenie woj. pomorskiego – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach zorganizowanych na terenie woj. pomorskiego podał na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa) Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Z danych zamieszczonych w tym serwisie wynika, że w poniedziałek wczesnym popołudniem sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w kąpieliskach w Gdyni Redłowie i Gdyni Babich Dołach oraz jednym z trzech zorganizowanych w Helu – tzw. Małej plaży.

Jeszcze w poniedziałek rano sinice umożliwiały kąpiel w pięciu lokalizacjach, w tym we wszystkich trzech kąpieliskach zorganizowanych w Krynicy Morskiej.

Z kolei w weekend – z powodu zakwitów sinic – zamknięta była większość kąpielisk w Trójmieście. Do poniedziałku sinice opuściły przybrzeżne wody i Sanepid ponownie dopuścił korzystanie z wody w większości lokalizacji.

Zakwit sinic utrzymuje się natomiast od kilku dni w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują – w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu – ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP Autor: Anna Kisicka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij