Najnowsze wiadomości ze świata

Na słynnym obrazie odkryto demoniczną postać

Na słynnym obrazie XVIII-wiecznego artysty odkryto postać demona. Zamalował ją gdyż wzbudzała zbyt wielkie kontrowersje.

Sir Joshua Reynolds żył w latach 1723-1792 w Anglii. Specjalizował się w malowaniu portretów, w których często idealizował modeli. Był też założycielem i pierwszym prezydentem Królewskiej Akademii Sztuk.

Pod koniec swojej kariery artysta namalował obraz Śmierć Kardynała Beaufort, oparty o scenę Henryka VI Williama Shakespeara. Zrobił to na zlecenie Galerii Szekspirowskiej w Pall Mall. Obraz ten jest jedną z czterech jego prac, które opiekująca się zabytkami w Anglii, Walii i Północnej Irlandii organizacja National Trust poddała renowacji z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin malarza.

W jej trakcie osłonięto demoniczną postać u węzgłowia łoża kardynała. John Chu, kurator ds. obrazów i rzeźb, wyjaśnił, że jej namalowanie nie spodobało się publiczności i krytykom, gdyż uznano je za zbyt dosłowne. Autor nie zgodził się jednak na jej zamalowanie.

Sam obraz został jednak ocenzurowany, gdy wydano jego druki. W pierwszych wersjach, stworzonych przez grawer Caroline Watson, demon był widoczny, ale w jego drugiej edycji ta postać została usunięta. Także konserwatorzy obrazu traktowali ją po macoszemu. W końcu stała się więc ledwie widoczna. Teraz można podziwiać ją w całej okazałości.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij