Na Podkarpaciu znaleziono niebezpieczną bakterię. Grozi nam epidemia? Najnowsze wiadomości z kraju

Na Podkarpaciu znaleziono niebezpieczną bakterię. Grozi nam epidemia?

Rzeczniczka dodała, że w minioną niedzielę do Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie zgłosiło się około 30 osób z objawami gastrycznymi.

Byli to uczestnicy zgrupowania określanego jako “Tęczowy Krąg” lub “Rainbow family”, którzy przebywali w miejscowości Góra Moszczaniecka. Państwowa Inspekcja Sanitarna wdrożyła natychmiast działania przeciwepidemiczne – podkreśliła.

Pierwsze badania laboratoryjne pobrane od osób chorych nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych, w tym z bakterii z rodzaju Shigella. “Niestety, kolejne badania potwierdziły w pobranym materiale do badań – u 5 osób pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną” – powiedziała Waksmundzka-Szarek.

W środę w szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie przebywa w sumie osiem osób w tym dwoje dzieci. U pięciu hospitalizowanych osób wykryto czerwonkę.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu z ustalenia przyczyny wystąpienia zachorowań.

W środę odbyło się w Rzeszowie spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody i z udziałem specjalistów epidemiologów. Ustalono na nim jakie działania zostaną podjęte, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zagrożenia i ochronić przed nim mieszkańców województwa.

Do badań pobrano próbki wody z wodociągu w Jaśliskach i woda odpowiada wymaganiom. Pobrano również wodę przed uzdatnianiem w Sieniawie. Wyniki badań zostaną przekazane w stosownym komunikacie. Oba wodociągi są na bieżąco badane i nadzorowane przez PIS – woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna do spożycia – podkreśliła.

Waksmundzka-Szarek zaapelowała do mieszkańców oraz innych uczestników imprezy, w której udział brały osoby chore, o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przypomniała, że czerwonka to choroba brudnych rąk.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączką. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności.

(PAP)

Fot: Flickr

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij