Najnowsze wiadomości z kraju

Na Mierzei Wiślanej uruchomiono przejście graniczne

W poniedziałek uruchomiono przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, służb celno-skarbowych, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i lokalne władze samorządowe.

Z tej okazji w poniedziałek odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. Andrzeja Prokopskiego i dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dra inż. kpt. żeglugi wielkiej Wiesława Piotrzkowskiego. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

Wojewoda Drelich powiedział, że kanał żeglugowy na Mierzei to jedna z tych inwestycji, która wzmacnia pozycję Polski militarnie, gospodarczo i politycznie.

“Po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju możemy powiedzieć, że mamy wolny dostęp do Zalewu Wiślanego i nie musimy uzyskiwać zgody naszego wschodniego sąsiada” – powiedział Drelich.

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. Straży Granicznej Andrzej Prokopski dodał, że to już dziewiętnaste morskie przejście graniczne obsługiwane przez funkcjonariuszy MOSG, które będzie obsługiwane całodobowo w ruchu osobowym i towarowym.

“Odprawy statków będą wykonywane w wyznaczonych dwóch miejscach, tzw. punktach kontroli granicznej” – mówił kontradm. Prokopski. To miejsce obsługiwać będą funkcjonariusze placówki granicznej w Krynicy Morskiej.

Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej – drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim odbyło się 17 września 2022 r.

 

Źródło: PAP Autor: Krzysztof Wójcik
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij