Najnowsze wiadomości z kraju

Na Jasnej Górze rozpoczynają się główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Na Jasnej Górze rozpoczynają się we wtorek przed południem główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Biorą w nich udział tysiące wiernych, wielu z nich to pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach przybyli do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach.

Centralnym punktem obchodów jest suma pontyfikalna, której przewodniczy metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza. Po Apelu salwy armatnie na placu przed jasnogórskim Szczytem upamiętnią obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego i rocznicę bitwy warszawskiej.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP co roku w jasnogórskim sanktuarium gromadzi tłumy wiernych. Według danych służb prasowych Jasnej Góry, w tym roku na uroczystości przyszło ponad 40 tys. pątników; towarzyszyło im wiele osób, które z różnych względów nie zdecydowały się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Wędrówce do Częstochowy towarzyszyły intencje – m.in. o jedność i bezpieczeństwo w ojczyźnie, pokój na świecie, szczególnie w Ukrainie.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Źródło: (PAP) Autor: Krzysztof Konopka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij