Najnowsze wiadomości ze świata

Na dnie jeziora znaleziono starożytne kajaki. Są starsze niż Cesarstwo Rzymskie

Archeolodzy ujawnili, że na dnie jeziora odnaleźli starożytne kajaki. Najstarszy z nich jest  dużo starszy niż Cesarstwo Rzymskie.

Odkrycia dokonano na dnie jeziora Mendota w Wisconsin. Pierwszy kajak – dłubankę wykonaną z pojedynczego kawałka dębu – odnalazła w 2021 roku archeolog Tamara Thomsen z Towarzystwa Historycznego Wisconsin. Podczas wypoczynku nad brzegiem jeziora poszła nurkować. W trakcie znalazła ten kajak na głębokości ok. 8 metrów. W środku znalazła kamienne ciężarki do sieci rybackich. Kajak był w tak dobrym stanie, że początkowo podejrzewano, że został wykonany w ostatnich stuleciach, ale datowanie radiowęglowe pokazało, że powstał ok. roku 800 p.n.e.

Od tego czasu odkryto w tym miejscu 9 lub 10 kolejnych kajaków i ich resztek. Zostały najprawdopodobniej wykonane przez przodków zamieszkującego te tereny plemienia Ho-Chunk. Najstarszy, wykonany z wiązu, jest datowany na rok 2500 p.n.e. Oznacza to, że powstał mniej więcej w tym samym okresie, w jakim w Wielkiej Brytanii zbudowano Stonehenge – i 1700 lat przed powstaniem Rzymu. Najmłodszy ma zaledwie 800 lat.

Historycy podejrzewają, że kajaki znaleziono w miejscu, które niegdyś było brzegiem tego jeziora. Podejrzewają, że zatopiono je tam celowo, by uchronić je przed zniszczeniem w trakcie zimy. Fakt, że ich wiek tak bardzo się różni, ich zdaniem pokazuje, że osadnictwo w tym miejscu trwało od bardzo dawna. Podejrzewają, że gdzieś w okolicy są ruiny osady rybackiej, ale na razie jej nie znaleziono.

Dr Amy Rosebrough, stanowa archeolog, wyjaśniła, że nawet bez jej znalezienia to ważne odkrycie. Powiedziała, że historycy wiedzą od dawna, że zamieszkujący tereny Wielkich Jezior ludzie używali kajaków by podróżować, łowić ryby i handlować, ale dotychczas nie wiedziano jak one wyglądały. Dodała, że to tak jakby próbować zrozumieć życie w amerykańskim midweście, chociaż nigdy w życiu nie widziało się pickupa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM
Fot. MrCarbohydrate

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij