Najnowsze wiadomości ze świata

Na Białoruś przybyła kolejna kolumna wagnerowców, pierwsza z pojazdami opancerzonymi

Na Białoruś przybyła 11. kolumna rosyjskich najemników z Grupy Wagnera – poinformował we wtorek projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się obserwacją aktywności wojsk. Po raz pierwszy w kolumnie wagnerowców zauważono pojazdy opancerzone.

Biełaruski Hajun napisał w komunikatorze Telegram, że kolumna wagnerowców składa się z co najmniej 29 pojazdów, w tym m.in. pojazdów opancerzonych Szczuka (Czekan). Projekt zaznaczył, że samochody te są znakiem rozpoznawczym wagnerowców. W przybyłych wcześniej na Białoruś kolumnach najemników nie zaobserwowano tego rodzaju pojazdów.

W poniedziałek Biełaruski Hajun podsumował, że na Białorusi może znajdować się co najmniej 3,5 tys. najemników z Grupy Wagnera.

Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu wagnerowców na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tys. będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie wyremontowana baza we wsi Cel – była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/ALEXANDER DEMYANCHUK / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij