Najnowsze wiadomości ze świata

Muzułmanin trafił do aresztu. Groził śmiercią dyrektorowi szkoły

Ojciec uczennicy trafił do aresztu za grożenie śmiercią dyrektorowi liceum, który odesłał do domu dziewczynkę w abai – podał w piątek portal France Info, powołując się na lokalne media. Od początku roku szkolnego we Francji obowiązuje zakaz noszenia w szkołach abai, luźnej, popularnej w wielu muzułmańskich środowiskach wierzchniej sukni okrywającej całe ciało.

Z uwagi na świecki charakter państwa ani ubiór, ani inne elementy stroju ucznia państwowej szkoły nie mogą wskazywać na jego wyznanie. Uczeń nie może więc pojawić się w szkole w żydowskiej jarmułce czy z dużym chrześcijańskim krzyżem. Choć abaja nie jest sama przez się formalną oznaką religii (uważa się ją raczej za strój tradycyjny), ani też nie jest tej religii wymogiem, faktycznie jest noszona przez muzułmanki. Zdaniem rzecznika francuskiego rządu zakładanie abai jest aktem prozelityzmu (pozyskiwania nowych wyznawców).

Z powodu wprowadzonych regulacji, twierdzi France Info, uczennicę szkoły w Clermont-Ferrand, która przyszła na lekcje w abai i odmówiła zmiany ubioru, odesłano do domu. Nie była jedyna: mimo zakazu około 300 dziewcząt pojawiło się poniedziałek we francuskich szkołach w tych strojach, a niemal 70 z nich odmówiło przebrania się w inną odzież.

Kiedy w czwartek ta sama uczennica z Clermont-Ferrand znów pojawiła się w szkole w abai i znów została odesłana do domu, jej ojciec zareagował nerwowo. Zażądał wyjaśnień od dyrektora szkoły i w trakcie rozmowy miał grozić mu śmiercią. Został aresztowany, wniesiono przeciwko niemu skargę, a szkoła dostała ochronę policyjną.

Źródło: PAP Autor: os/ mms/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij