Najnowsze wiadomości z kraju

Mularczyk: do deputowanych w Bundesradzie został dostarczony list wraz z raportem o polskich stratach wojennych

Do wszystkich deputowanych w niemieckim Bundesradzie został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45. Czekamy na pozytywne reakcje naszych kolegów z Niemiec, jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu – oświadczył wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

“Do wszystkich deputowanych w niemieckim Bundesradzie został dostarczony list wraz Raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45. Czekamy na pozytywne reakcje naszych kolegów z Niemiec jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu” – napisał Mularczyk na Twittrze.

Przed dwoma tygodniami wiceminister Mularczyk informował, że list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45 zotał dostarczony do wszystkich deputowanych w Bundestagu.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij