Najnowsze wiadomości ze świata

Msza pokutna w słynnej katedrze. Przepraszali za bluźnierczy pogrzeb aktywisty LGBT

W słynnej nowojorskiej katedrze św. Patryka odbyła się msza pokutna. W jej trakcie przepraszano za niedawny pogrzeb transpłciowego aktywisty, podczas którego doszło do bluźnierczych scen.

Cecilia Gentili urodził się w Argentynie. Przez 10 lat mieszkał nielegalnie w USA, w 2012 przyznano mu azyl. Podawał się za kobietę i założył szereg organizacji, które pomagały pracownicom seksualnym, chorym na AIDS, osobom transpłciowym itp.

Gentili podawał się za ateistę, ale mimo tego jego pogrzeb odbył się w nowojorskiej katedrze św. Patryka, jednej z najsłynniejszych świątyń w USA. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. Wielu żałobników było ubranych w wyzywające stroje. W pobliżu ołtarza ustawiono planszę z jej zdjęciem, z aureolą wokół głowy, na której znalazły się słowa „transwestyta”, „dziwka”, „błogosławiona” i „matka”.

Podczas mowy pożegnalnej aktywista został nazwany „św. Cecylią, matką wszystkich dziwek”. Prowadzący liturgię ksiądz Edward Dougherty używał wobec niego żeńskich zaimków i nazywał go „naszą siostrą”. Uczestnicy modlili się też o dostęp do usług medycznych dla osób transpłciowych oraz sprofanowali pieśń „Ave Maria”, zmieniając jej tekst na „Ave Cecilia” i tańcząc w jej trakcie między ławkami.

Ten bluźnierczy pogrzeb wywołał zrozumiałe oburzenie wśród amerykańskich katolików. Proboszcz tej parafii, ojciec Enrique Salvo, oświadczył, że z polecenia arcybiskupa Timothiego Dolana odprawiono mszę pokutną. Część nowojorskich kościołów przedstawia się jako „przyjazna LGBT”, ale św. Patryk, nazywany „parafią Ameryki”, do nich nie należy.

Salvo podkreślił, że władze kościoła nie wiedziały, że pogrzeb zmieni się w bluźnierczą ceremonię. „Katedra wiedziała jedynie, że rodzina i przyjaciele prosili o mszę pogrzebową dla katolika i nie miała pojęcia, że nasze modlitwy zostaną zdegradowane w tak świętokradczy i zwodniczy sposób” – napisał, podkreślając, że fakt, że stało się to na początku Wielkiego Postu pokazał „jak bardzo potrzebujemy modlitwy, pokuty i łaski, do której zaprasza nas ten święty sezon”.

Wiele amerykańskich mediów przedstawiło ten pogrzeb jako przełom i znak, że amerykański Kościół Katolicki patrzy łaskawszym okiem na społeczność LGBT. Jego organizator, Ceyeye Doroshow, wyznała jednak dziennikowi New York Times, że nie poinformowała władz kościelnych, że chodzi o osobę transpłciową i aktywistę LGBT.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNA, NYPost Autor: WM
Fot. Pahudson

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij