MSZ opublikował komunikat w sprawie noty dyplomatycznej do rządu Niemiec. Dlaczego użyto pojęcia “odszkodowania”, a nie “reparacje”? Najnowsze wiadomości z kraju

MSZ opublikował komunikat w sprawie noty dyplomatycznej do rządu Niemiec. Dlaczego użyto pojęcia “odszkodowania”, a nie “reparacje”?

W nocie dyplomatycznej do rządu Niemiec użyte zostało pojęcie „odszkodowania” a nie „reparacje”, gdyż ma ono szerszy charakter i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia – podkreślono w komunikacie MSZ.

W piątek MSZ opublikował na stronie resortu komunikat dotyczący skierowanej 3 października do rządu Niemiec noty dyplomatycznej, w której strona polska wezwała niemiecką do wypłacenia Polsce odszkodowań za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej.

MSZ w komunikacie wskazuje – odnosząc się do trwającej debaty publicznej – że w nocie użyte zostało pojęcie “odszkodowania” a nie “reparacje”, gdyż, jak czytamy, “to pierwsze sformułowanie ma charakter zdecydowanie szerszy i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia opisane w treści noty”.

“Wbrew pojawiającym się nieprawdziwym informacjom, w nocie dyplomatycznej do Rządu Republiki Federalnej Niemiec została zawarta kwota należnych Rzeczpospolitej odszkodowań wynikająca z wyliczeń zawartych w Raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945” – podkreśla MSZ.

Według MSZ badania analogiczne do tych, które doprowadziły do powstania raportu o stratach wojennych Polski wyrządzonych przez Niemcy, zostaną również przeprowadzone w kwestii strat wyrządzonych przez ZSRR, zgodnie z uchwałą Sejmu.

MSZ podkreśla również, że przedstawienie opinii publicznej pełnej treści noty dyplomatycznej byłoby “naruszeniem podstawowych zasad dyplomacji”. “Noty dyplomatyczne nie stanowią informacji publicznej – wynika to jednoznacznie z orzecznictwa polskich sądów” – podkreślono, odwołując się do wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2019 i 2020 roku.

“Niezależnie od powyższego, w trosce o jawność debaty publicznej i rzetelność informacji przedstawianych przez środki masowego przekazu, Minister Spraw Zagranicznych podjął decyzję o publikacji niniejszego komunikatu, zawierającego opis najważniejszych treści poruszonych w nocie” – czytamy.

MSZ zaznaczyło, że na mocy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy o służbie zagranicznej z pełną treścią noty zapoznać się mogą wszyscy posłowie oraz senatorowie, “w warunkach zapewniających zachowanie tajemnicy dyplomatycznej”.

 

Źródło: PAP Autor: Mikołaj Małecki
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij