Najnowsze wiadomości z kraju

MSZ o rocznicy wejścia Polski do UE: tylko w pełni zjednoczona Europa może stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom

Nasze wsparcie mają państwa, które są na drodze do europejskiej integracji; tylko w pełni zjednoczona Europa może stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom – podkreśliło MSZ w 19. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Przypomniały o niej również m.in. kancelaria prezydenta i premiera.

“Dziewiętnaście lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś nasze wsparcie mają państwa, które są na drodze w kierunku europejskiej integracji. Tylko w pełni zjednoczona Europa może stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom” – napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poniedziałek na Twitterze.

“Dziś mija 19. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej” – taki wpis na Twitterze zamieściła Kancelaria Prezydenta RP. Dodała również, że w poniedziałek o godz. 14 prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wygłoszą oświadczenia w związku z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Również kancelaria premiera zwróciła uwagę, że “Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach – a dzisiaj obchodzimy 19 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”.

Do rocznicy odniósł się także wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. “19 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Wierzyliśmy, że będzie to wspólnota narodów, oparta na wzajemnej współpracy i wartościach. Taką ją chcemy współtworzyć – pozbawioną ideologicznej walki wymierzonej przeciw słabszym” – napisał Sasin na Twitterze.

O przypadającej w poniedziałek rocznicy naszego przystąpienia do Wspólnoty przypomniały też w mediach społecznościowych m.in.: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliło, że “te lata to czas dynamicznego rozwoju, miliardowych inwestycji, skracania gospodarczego i społecznego dystansu, pokoju, integracji, wielu pozytywnych zmian, nowych możliwości dla Polek i Polaków”.

Kancelaria Sejmu zwróciła uwagę, że 19 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami. “Wydarzenie to, będące największym w historii rozszerzeniem UE, stanowiło zwieńczenie wieloletniego okresu transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej” – podała Kancelaria Sejmu RP, przypominając jednocześnie przebieg poprzedzającego wejście naszego kraju do Wspólnoty.

Natomiast kancelaria Senatu we wpisie na Twitterze podkreśliła, że 1 maja 2004 r. spełniły się marzenia Polaków o powrocie do wolnego świata i ostatecznego przełamania podziału kontynentu na konkurujące ze sobą wrogie obozy ideologiczne i polityczne.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Źródło: PAP Autor: Aneta Oksiuta, Rafał Białkowski
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij