Najnowsze wiadomości ze świata

Moskwa uznała Węgry za “kraj nieprzyjazny”. Rosja niezadowolona z polityki Budapesztu

Zgoda Budapesztu na antyrosyjskie sankcje spowodowała, że Moskwa wpisała Węgry na listę “państw nieprzyjaznych”. O sprawie poinformowała TV Biełsat, która powołuje się na relację rosyjskiego ambasadora na Węgrzech Jewgienija Stanisławowa w agencji RIA Novosti. 

– Moskwa umieściła Węgry w kategorii krajów nieprzyjaznych Rosji – powiedział Stanisławow.

Ambasador przyznał, że choć Węgry często próbują bronić własnych interesów, które nie zawsze są zgodne z unijnymi dyrektywami, „faktem pozostaje, że Węgry podpisały wszystkie pakiety antyrosyjskich sankcji Brukseli i są zmuszone do ich ścisłej realizacji”.

– Dlatego Moskwa umieściła Węgry w kategorii państw nieprzyjaznych Rosji, wobec których mogą być zastosowane nasze środki odwetowe – mówił ambasador.

Ambasador dodawał, że Rosja planuje utrzymać “otwarte kanały dialogu w imię zachowania bagażu pozytywnych doświadczeń zgromadzonych w ciągu ostatnich lat”.

Stanowisko Węgier w sprawie Rosji dalekie jest od jednoznaczności. Jeszcze w ub. czwartek, tj. 23 marca br., na konferencji prasowej szef kancelarii premier Węgier Gergely Gulyas mówił, że “biorąc pod uwagę węgierskie prawo, Władimir Putin nie zostałby aresztowany po przybyciu na Węgry”.

Gulyas odnosił się do wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze nakazu aresztowania prezydenta Rosji w związku z podejrzeniami o zbrodnie wojenne.

Powodem ewentualnego braku aresztowania Putina ma być to, że statut MTK nie został na Węgrzech ogłoszony, bo uznano go za niekonstytucyjny.

Źródło: Stefczyk.info za Biełsat_EU Autor: red.
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij