Najnowsze wiadomości ze świata

Moskwa oburzona pracami IPN nt. mordów sowieckich żołnierzy na polskich zakonnicach: “To obłęd”

Instytut Pamięci Narodowej wydał niedawno publikację na temat odnalezienia szczątków polskich zakonnic, które zostały zamordowane przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku. Sprawa zainteresowała media amerykańskie, a także rosyjskie MSZ, które odrzuciło wszelkie informacje w tej kwestii.

W Gdańsku, Olsztynie i Ornecie Biuro Poszukiwać i Identyfikacji IPN przeszukiwało miejsca pochówku sióstr katarzynek, brutalnie zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku. W grudniu organizacji udało się odnaleźć szczątki ostatnich trzech zakonnic, wobec których przeprowadzany jest obecnie proceder beatyfikacji.

Sprawa zyskała rozgłos nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. O pracach instytutu informowały m.in. amerykańskie serwisy, a sprawa dotarła nawet do Rosji. Temat publikacji IPN został poruszony podczas ostatniego briefingu rzeczniczki rosyjskiego MSZ – Maria Zacharowa.

Z inicjatywy kilku polskich agencji wmawia się amerykańskiemu odbiorcy, że Związek Radziecki okupował Polskę, gdy ta była pochłonięta wojną z Niemcami. To nawet nie jest fake news. To obłęd – mówiła kobieta.

Zacharowa dodatkowo uznała dane zebrane przez IPN jako “niepotwierdzone”. Zapewniła także, iż Rosja dołoży wszelkich starań, aby USA nie polegały wyłącznie na polskiej wersji historii.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Wprost Autor: JD
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij