Najnowsze wiadomości ze świata

Morawiecki w Pradze. Premier weźmie udział w ważnej dla południowego sąsiada Polski uroczystości

Oficjalne uroczystości z okazji przypadającej w niedzielę 100. rocznicy powstania Czechosłowacji rozpoczynają się w sobotę w Pradze. Wśród zagranicznych gości, których tego dnia na śniadaniu roboczym podejmie premier Andrej Babisz, jest szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Nieformalne spotkanie będzie poświęcone aktualnym zagadnieniom polityki europejskiej.

Oprócz Morawieckiego w śniadaniu roboczym wezmą udział premierzy Słowacji i Luksemburga Peter Pellegrini i Xavier Bettel oraz przedstawiciele rządów Rumunii, Chorwacji i Słowenii.

Na europejski wymiar uroczystości zwracają uwagę analitycy, wskazując na dokonania Czechosłowacji w historii. Przypominana jest m.in. przemysłowa siła pierwszej Republiki i jej niepodważalna obecność wśród europejskich, przedwojennych demokracji. Eksperci podkreślają także współczesne miejsce i rolę w Europie Republiki Czeskiej. Przyjazd zagranicznych gości, jest zdaniem obserwatorów, świadectwem dobrych relacji, które kraj ten ma z europejskimi partnerami.

Śniadanie robocze jest jednym z oficjalnych wydarzeń zaplanowanych na sobotę, organizowanych w przeddzień rocznicy powstania Czechosłowacji i głównego dnia obchodów. Zagraniczni goście będą towarzyszyć w sobotę po południu prezydentowi Miloszowi Zemanowi i premierowi Babiszowi w uroczystości udostępnienia, po trwającym siedem lat remoncie, głównego budynku Muzeum Narodowego w górnej części Placu Wacława. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami PAP, premier Morawiecki nie będzie uczestniczyć w tym punkcie obchodów, ponieważ wcześniej wraca do kraju. Na uroczystościach w muzeum nie będzie także kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy w piątek odwiedzili Pragę, gdyż w sobotę w Stambule biorą udział w spotkaniu na szczycie poświęconym uregulowaniu konfliktu zbrojnego w Syrii.

Monumentalna budowla Muzeum Narodowego dominująca nad górną częścią Placu Wacława jest starsza od Czechosłowackiej Republiki. Sama instytucja Muzeum Narodowego powstała w 1818 roku. W budynku muzeum, które będzie można odwiedzać od niedzieli, w tej chwili ulokowano dwie wystawy związane z historią wspólnego państwa Czechów i Słowaków.

W sobotę przed południem na Placu Zamkowym w Pradze najwyżsi czescy politycy będą uczestniczyć w uroczystej przysiędze żołnierzy, policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych. Zaplanowano także przemarsz przez miasto członków organizacji Sokół, który mają zakończyć pokazy gimnastyczne. Prezydent Zeman przyjmie na praskim Zamku korpus dyplomatyczny.

Wieczorem w Teatrze Narodowym wystawiona zostanie opera “Libusza” Bedrzicha Smetany. Przedstawienie będzie można oglądać na telebimach ustawionych przed gmachem teatru.

Oficjalne uroczystości 100. rocznicy powstania Czechosłowacji trwają od 28 września, czyli od święta patrona Czech św. Wacława. Przez miesiąc w całych Czechach organizowano, koncerty, wystawy i konferencje naukowe. Były też akcje współorganizowane z Polakami. Instytut Polski w Pradze wiele przedsięwzięć opatrzył hasłem “sPOLeCznie”, czyli “wspólnie”, przypominając, że w 1918 roku Polska także odzyskała niepodległość.

Po czeskich obchodach odbędą się uroczystości rocznicowe na Słowacji. 28 października nie jest w tym kraju świętem państwowym. Słowackie obchody odbędą się we wtorek 30 października, czyli w rocznicę uchwalenia tzw. deklaracji martińskiej z 1918 r., w której słowacka reprezentacja polityczna oficjalnie zaakceptowała istnienie wspólnego państwa razem z Czechami. Na tych uroczystościach oczekiwani są prezydent i premier Czech.

100. rocznicy powstania Czechosłowacji towarzyszą na Słowacji liczne wydarzenia kulturalne, ale ich skala i zakres są zdecydowanie mniejsze niż w Czechach.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij