Morawiecki: tarcza antyputinowska zakłada m.in. przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm  Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Morawiecki: tarcza antyputinowska zakłada m.in. przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm 

Tarcza antyputinowska, którą rząd postanowił wdrożyć, zakłada m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas piątkowej konferencji prasowej podkreślał, że wojna na Ukrainie wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje i problemy. “I to jest taki czas kiedy rząd PiS postanowił wdrożyć tarczę antyputinowską” – powiedział premier.

Przekazał, że w tej walce rząd będzie się jednocześnie starał “przeciwdziałać inflacji, która jest dużo wyższa niż miesiąc, dwa miesiące temu przewidywało większość ekonomistów” oraz skupiał się na sprawach związanych z miejscami pracy, wsparciem firm, które dotychczas działały na rosyjskim rynku.

“Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki, bo Polska jest dzisiaj również w forpoczcie wszystkich tych krajów, które starają się inspirować innych, aby odejść od zależności od rosyjskiego gazu, ropy, węgla” – powiedział Morawiecki.

Premier dodał także, że czekają nas “turbulencje” gospodarcze, ale – jak mówił – “chcemy wyjść z nich silniejsi, chcemy wyjść z nich odporniejsi na możliwości szantażu cenowego”.

Wiedząc, jak wielkim wyzwaniem cenowym dla wielu gospodarstw domowych są obecne realia gospodarcze już wkrótce, za parę tygodni, wypłacimy 13-stą emeryturę dla blisko 10 mln emerytów i rencistów – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

“Dlatego wiedząc, jak wielkim wyzwaniem cenowym dla wielu gospodarstw domowych są te obecne realia gospodarcze już wkrótce, za parę tygodni wypłacamy 13-stą emeryturę” – oświadczył szef rządu.

“13-sta emerytura dla blisko 10 mln emerytów i rencistów, czyli jedna czwarta naszego narodu. To będzie element, który złagodzi skutki, w pewnym stopniu przynajmniej, i tej wojny na Ukrainie, skutki gospodarcze, skutki społeczne, ale także złagodzi kwestie związane z inflacją” – dodał Morawiecki.

Szef rządu dodawał, że w ramach tarczy antyputinowskiej rząd przeznaczy ponad 3 mld zł na dokapitalizowanie spółki Gaz-System, która buduje gazociągi. Jako polską inwestycję w bezpieczeństwo energetyczne wymienił Gazociąg Bałtycki i gazoport w Świnoujściu.

“Władimir Putin kompletnie zerwał z normalnymi regułami sztuki gospodarczej. Szantaż gazowy, posługiwanie się surowcami jako element wojny już nie tylko psychologicznej, wojny po prostu, wojny cenowej i wojny na Ukrainie, to działanie, któremu musimy przeciwdziałać na wielu bardzo frontach” – powiedział Morawiecki. Dodał, że właśnie dlatego “zbudowaliśmy w Polsce de facto już w tym roku prawdziwą przestrzeń do niezależności gazowej”.

Jako przykłady premier wymienił Gazociąg Bałtycki i gazoport w Świnoujściu, który – jak powiedział – powiększamy do ponad 8 mld metrów sześciennych rocznej zdolności do przyjmowania gazu LNG.

“To nasza odpowiedź i to nasza inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne. To nasza nowa infrastruktura gazowa zapewniająca stabilność dostaw. To nasza nowa infrastruktura, która doprowadzi do zmniejszenia cen, bo poprzez odejście od możliwości szantażu przez Putina, poprzez tego typu działania my de facto wprowadzimy niższe ceny gazu” – mówił premier.

 

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij