Najnowsze wiadomości ze świata

Mołdawia wyrzuciła rosyjskich dyplomatów

Władze Mołdawii nakazały 45 rosyjskim dyplomatom i pracownikom ambasady opuszczenie kraju. Kazały również Rosjanom zmniejszyć jej liczebność.

MSZ Mołdawii poinformował, że powodem podjęcia tej decyzji były trwające od lat wrogie działania Moskwy. Na początku lat dziewięćdziesiątych Rosja pomogła Naddniestrzu oderwać się od Mołdawii, a jej żołnierze pilnują, aby Kiszyniów nie odzyskał tego rejonu. Od początku wojny na Ukrainie mówiło się też, że po podbiciu tego państwa Mołdawia stanie się kolejnym celem Kremla.

Mołdawia nakazała również Rosji zmniejszenie liczebności swojej ambasady, z ponad 80 osób do 25. Mają na to czas do 15 sierpnia. Minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział na zebraniu gabinetu, że „zgodziliśmy się na ograniczenie ilości akredytowanych dyplomatów z Rosji po to, by mniej osób próbowało destabilizować Republikę Mołdawii”. „Przez wiele lat byliśmy obiektem wrogich działań i decyzji Rosji. Wiele z nich prowadzono poprzez ambasadę” – dodał.

Kreml oświadczył, że żałuje podjęcia przez Kiszyniów tej decyzji, i tradycyjnie już oskarżył Mołdawię o „rusofobię”. Rzecznik prasowa rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że to kolejny krok w stronę zniszczenia stosunków między oboma państwami i powiedziała, że „nie pozostanie bez odpowiedzi”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Tolea93 CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij