Najnowsze wiadomości z kraju

Mocne wystąpienie Morawieckiego w Sejmie: “Za czasów PO Polska traciła dziennie 50-100 mln zł z podatku VAT”

Za czasów Platformy Obywatelskiej Polska traciła dziennie od 50 do 100 mln zł z podatku VAT. Za ich czasów dawano przyzwolenie dla złodziejstwa przy podatku VAT – powiedział Mateusz Morawiecki podczas środowego posiedzenia w Sejmie.

– Media i część opozycji postanowiły zaatakować nie tylko rząd, ale przede wszystkim pewien etos naprawy państwa i naprawy instytucji. W ciągu tylko 2017 roku – ściągalność podatku VAT wzrosła o 30 mld zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu wskazał tutaj na dane Komisji Europejskiej sprzed kilku dni. Zgodnie z nimi Polska jest jedynym krajem spośród wszystkich państw członkowskich, które uzyskało pozytywne oceny we wszelkich statystykach.

Premier wspomniał również, że wszelkie środki pozyskane w ramach podatku VAT są przeznaczane na realizacje inwestycji związanych m.in. z budową dróg czy szkół. Pieniądze są również przeznaczane na finansowanie rządowych programów “500+” czy wyprawkę szkolną.

Za czasów Platformy Obywatelskiej Polska traciła dziennie od 50 do 100 mln zł z podatku VAT. Za ich czasów dawano przyzwolenie dla złodziejstwa przy podatku VAT – mówił Morawiecki –  Warto zajrzeć do statystyk podatkowych, jak wyglądała ściągalność podatku VAT. Pogoniliśmy mafie vatowskie i tymi środkami wsparliśmy polskie rodziny. Wcześniej – podwyżkami VAT – Polacy zasilali kieszenie mafii vatowskich.

Według premiera Polska ma stanowić źródło inspiracji dla instytucji międzynarodowych w zakresie zwalczania luki VAT. Jak sam stwierdził nie udałoby się tego osiągnąć bez wdrożenia odpowiednich instrumentów oraz głębokiej reorganizacji struktur. Wspomniał m.in. o pakiecie paliwowym, mechanizmie weryfikacji przepływów na rachunkach klientów czy przebudowie Krajowej Administracji Skarbowej. “Administracji Skarbowej. – Stanęliśmy po stronie przedsiębiorców i rozprawiliśmy się z mafiami vatowskimi. Odbudowaliśmy także elementarną” – powiedział Morawiecki.

– W ciągu pięciu lat wpływy z VAT urosły o blisko 48 proc., licząc z rokiem 2020, tj. rokiem kryzysu stulecia. Dochody z podatku CIT wzrosły o ponad 54 proc., a z PIT – powyżej 46 proc. – mówił polityk – Rok po roku usprawniamy metody analizy. W roku największego kryzysu będziemy mieli niższy deficyt budżetowy niż za czasów PO, gdzie takiego kryzysu nie było.

Szef rządu wspomniał także o obniżeniu przez Zjednoczoną Prawicę VAT-u na niektóre produkty. Nie przyczyniło się to jednak do obniżenia ściągalności tego podatku.

Wierzymy, że wartość państwa polskiego jest wartością nadrzędną i należy do dobra wspólnego. Będziemy dalej naprawiali państwo, bo wierzymy w to, że Polska – która jest silna, solidarna i należąca do całego narodu – musi być sprawnym państwem dla realizacji swoich interesów. I tak się stanie – powiedział premier.

Źródło: Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij