Najnowsze wiadomości ze świata

Mocne słowa Orbana. Porównał UE do Związku Sowieckiego

Wiktor Orban odniósł się do powiązania unijnego budżetu z tzw. praworządnością. Stwierdził, że wprowadzenie tego pomysłu w życie zmieni Unię Europejską w Związek Sowiecki.

Powiązanie unijnych budżetów z tzw. praworządnością od dawna jest promowane przez państwa zachodniej Europy, głównie przez Niemcy. Takie rozwiązanie popiera także polska opozycja. Jego krytycy zwracają jednak uwagę, że bez jasnych kryteriów tego czym jest tzw. praworządność i na czym polega jej rzekome łamanie mechanizm ten będzie nadużywany do szantażowania niektórych państw. Premier Morawiecki dwa dni temu wysłał do Brukseli oficjalny list w którym zagroził zawetowanie budżetu jeśli ten mechanizm się w nim znajdzie.

Premier Węgier Wiktor Orban również wysłał do unijnych przywódców list w którym zagroził vetem w razie powstania takiego mechanizmu. W wywiadzie dla Radia Kossuth w mocny sposób skomentował podobne pomysły. Stwierdził, że po wprowadzeniu mechanizmu uznaniowości UE zmieni się w ZSRR. „Jeśli ten akt prawny, który wypracowały wspólnie PE i niemiecka prezydencja, rzeczywiście zostanie przyjęty to zrobimy z UE Związek Sowiecki„ – podkreślił.

Orban wyjaśnił, że w ZSRR istniał zwyczaj, że Moskwa stawiała warunki do spełnienia które były pozbawione konkretnych kryteriów. „Taki był Związek Sowiecki. Jak czytam ten projekt, jest dokładnie taki sam. Bez obiektywnych kryteriów, na podstawie ideologicznej chcą szantażować kraje bez możliwości środków odwoławczych” – podkreślił – „Nie tego chcieliśmy, nie po to stworzyliśmy Unię Europejską, żeby dostać drugi Związek Sowiecki”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DoRzeczy Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij