Najnowsze wiadomości z kraju

Mocne słowa Morawieckiego ws. KE oraz dostawców szczepionek: “Nie możemy być poszkodowani przez te firmy”.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek halę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Podczas konferencji szef polskiego rządu poświęcił wiele uwagi obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa oraz jego mutacjami. Polityk nie krył też zastrzeżeń nt. działań Komisji Europejskiej w walce z Covid-19.

Morawiecki przyznał, że dzień wcześniej rozmawiał z premierami Czech oraz Słowacji nt. sytuacji epidemiologicznej w tych państwach. Sytuacja u południowych sąsiadów Polski nie przedstawia się zbyt optymistycznie, głównie z uwagi na pojawienie się nowej, groźniejszymi mutacjami koronawirusa nazywanymi odmianą brytyjską  południowoafrykańską.

– Musimy zachować maksymalną czujność i ostrożność. Musimy bacznie przyglądać się, co dzieje się w krajach ościennych i jak wygląda krzywa zakażeń. I w odpowiedni sposób reagować – powiedział szef polskiego rządu, w ocenie którego należy podchodzić ostrożnie do wszelkich działań związanych z pandemią.

Polityk stwierdził, iż nadzieją na poradzenie sobie z wirusem jest szczepionka. Nie krył jednak zastrzeżeń pod adresem Komisji Europejskiej. To właśnie jej niewłaściwe działania w zakresie negocjacji umów z dostawcami, zdaniem premiera, miały się przyczynić do zbyt małej dostępności medykamentu w państwach członkowskich. Dlatego też Morawiecki wezwał KE, aby wykorzystała wszelkie możliwe środki w celu przymuszenia firm farmaceutycznych do właściwej i skutecznej realizacji umów. W szczególności w zakresie dostaw szczepionek przeciw Covid-19 do krajów UE.

Mateusz Morawiecki poruszył także polskiego systemu szczepień, o którym wypowiedział się ciepłych słowach.

W Katowicach miałem możliwość zapoznać się z polskim systemem i logistyką szczepień od kuchni. Tym, co dziś zobaczyłem, jestem bardzo zbudowany, ponieważ chociażby w samy Centrum Kongresowym w Katowicach zaszczepionych zostanie 450 osób – powiedział premier – Możliwości szczepienia w Centrum Kongresowym w Katowicach są większe. Nawet do 1000 osób dziennie. Czyli w samym tylko Centrum 30 tys. osób miesięcznie mogłoby być szczepionych, gdybyśmy mieli tylko odpowiednią liczbę dawek szczepionki. Wojewoda powiedział mi, że jest możliwość szczepienia miliona osób miesięcznie w województwie śląskim, gdyby dostępne były dawki.

Prezes Rady Ministrów przyznał jednak, iż obecnie toczymy “wyścig z czasem”, a wiele będzie zależało w tej gonitwie od Komisji Europejskiej. Stąd też stwierdził, iż należy jeszcze bardziej naciskać na unijny organ, aby ten we właściwy sposób wpływał na koncerny farmaceutyczne. Dodał też, że poruszy ten temat podczas najbliższej sesji Rady Europejskiej.

– Nie możemy być poszkodowani przez te firmy, przez przesuwanie dat dostaw na późniejsze miesiące. Tu i teraz potrzebne są nam szczepionki. Wzywam Komisję Europejską do jak najpilniejszego działania – powiedział premier – Mam nadzieję, że ten wyścig z czasem wygramy. Potrzebujemy tylko jak najwięcej i jak najszybciej szczepionek, po to, żeby jak największa liczba Polaków mogła być zaszczepiona. Dziś koncentrujemy się na osobach starszych, słabszych, tych, które są najbardziej narażone na Covid-19. Jesteśmy gotowi do tego, żeby cała, dorosła populacja została w Polsce zaszczepiona.

Źródło: Autor: JD
Fot. PAP/Hanna Bardo

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij