Najnowsze wiadomości z kraju

Mocne przesłanie ministra obrony narodowej do żołnierzy

W Lesznie ponad 80 żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Jak poinformował w komunikacie resort obrony, była to pierwsza przysięga terytorialsów 12 Wielkopolskiej Brygady OT, ale także pierwsza, spośród brygad trzeciego etapu formowania, Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szefa MON podczas uroczystości, reprezentował jego zastępca Tomasz Zdzikot.

“Wspólnie z pozostałymi rodzajami naszych sił zbrojnych, stoicie na straży bezpieczeństwa państwa. Waszym podstawowym zadaniem jako Terytorialsów, jest obrona regionu, w którym mieszkacie. Zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i sytuacji kryzysowych, czy klęsk żywiołowych, macie przede wszystkim chronić lokalną społeczność, służyć jej wsparciem i pomocą” – napisał Błaszczak w liście do żołnierzy WOT.

Zwrócił uwagę na odpowiedzialność, jaka spoczywa na Terytorialsach od momentu wypowiedzenia przez nich słów przysięgi. “W waszej służbie drogowskazem jest tradycja polskich formacji niepodległościowych z okresu II wojny światowej, które wywodzą się ze środowisk Armii Krajowej. To wielki zaszczyt, ale i szczególne zobowiązanie do sumiennego i honorowego kontynuowania podjętej przez waszych przodków służby na rzecz Ojczyzny” – podkreślił.

Szef MON złożył także życzenia wszystkim żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego. “W związku ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego przyjmijcie życzenia rozwoju waszych żołnierskich karier, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności” – napisał w liście Błaszczak.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę zasilili bataliony lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa jest uwieńczeniem szkolenia podstawowego trwającego szesnaście dni. Intensywne szkolenie przyszłych Terytorialsów obejmowało umiejętności celnego prowadzenia ognia, taktyki, rodzajów wojsk oraz umiejętności związane z ratownictwem medycznym i pomocą przedmedyczną.

Podobnie jak w innych jednostkach, wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej jest m.in. prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych oraz akcje poszukiwawcze.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych – rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, współdziałanie, wspieranie i uzupełnianie działania innych służb ratowniczych.

Formowanie WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęło się z początkiem 2017 r. W bieżącym roku Dowództwo WOT planuje przeszkolenie 18 tys. ochotników. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij