Bardzo mocna odpowiedź premiera do wydawcy “Faktu” i “Onetu”. Szef rządu potępił ostatnie publikacje Najnowsze wiadomości z kraju

Bardzo mocna odpowiedź premiera do wydawcy “Faktu” i “Onetu”. Szef rządu potępił ostatnie publikacje

Jest zdecydowana reakcja Mateusza Morawieckiego na ostatnie publikacje, jakie pojawiły się na stronie głównej portalu Onet.pl w dniu rocznicy 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Przypomnijmy, że 15 sierpnia na stronie głównej polskojęzycznego niemiecko-szwajcarskiego portalu Onet.pl ukazały artykuły sugerujące, że Polacy dopuszczali się zbrodni na jeńcach sowieckich i żołnierzach Tuchaczewskiego. Oburzenie czytelników wywołała strona główna portalu, na której eksponowane były właśnie antypolskie treści.

“Zabrakło tylko sierpa i młota”. Skandaliczne publikacje Onetu w rocznicę Bitwy Warszawskiej.

https://www.stefczyk.info/2020/08/16/zabraklo-tylko-sierpa-i-mlota-skandaliczne-publikacje-onetu-w-rocznice-bitwy-warszawskiej/

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który zarzucił wydawcy Onetu,grupie RASP, że pozwala na tego typu praktyki i publikacje “haniebnych i oszczerczych” tez.

– Nikomu nie wolno relatywizować historii. Współczesne media, a zwłaszcza internet, obarczone są olbrzymią dozą odpowiedzialności za słowo. Powiedziałbym, że bezprecedensową w historii – ich zasięgi, siła oddziaływania i wpływ na opinię publiczną są większe niż kiedykolwiek. Każdy z nas ma dowolną możliwość wyboru preferowanego medium – portalu, czasopisma, radia, telewizji, sieci społecznościowej czy aplikacji. To wolność debaty i słowa są fundamentami demokracji – wartości, o którą walczyli nasi przodkowie, również pod Warszawą w roku 1920. Zawsze będę zwolennikiem i obrońcą pluralizmu medialnego. Jednak jako obywatel, internauta i historyk chciałbym zabrać głos w sprawie artykułów, jakie ukazały się w rocznicę Bitwy Warszawskiej na portalu Onet i tygodniku Newsweek Polska. Mam na myśli teksty: „Tego, co wyprawiają Polacy, nie da się opowiedzieć. Lekarz Armii Czerwonej pisze z frontu poruszające listy do żony” oraz “Prawda o losach jeńców sowieckich wojny 1920 roku. Piekło za drutami. ”Ich kontekst niesie bardzo duże zagrożenie dla nieświadomych odbiorców. Nie może być zgody na przewartościowywanie ról w konflikcie, wybiórcze, ahistoryczne traktowanie pewnych faktów i zrównywanie cierpień obrońców z agresorami. Prawda leży w interesie nas wszystkich. Nie jest partykularna, ale w pełni uniwersalna. Powinniśmy bronić jej wszyscy. Dlatego skierowałem do Prezesa RASP Polska list, który publikuję poniżej. Zapraszam do czytania, komentowania i oczywiście udostępniania – napisał na Facebooku szef rządu.

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/316764813001388?__tn__=-R

Nie ma wątpliwości, że treść listu skierowana przez Morawieckiego do prezesa RASP odbije się szerokim echem. Szczególnie wymowne jest pytanie premiera, czy podobne, oszczercze artykuły pojawią się np. pierwszego września.

– Nie wyobrażam sobie, by 1 września – w dzień 81.rocznicy wybuchu II wojny światowej – jakakolwiek z podległych Panu redakcji opublikowała ckliwe wspomnienia członka niemieckiej armii hitlerowskiej, piszącego o potworach z Armii Krajowej. Chyba, że redakcje należące do kierowanego przez Pana wydawnictwa są zdolne również do tego? Albo żeby którykolwiek z dziennikarzy w rocznicę Powstania w Warszawskim getcie pisał o spisku Żydowskiej Organizacji bojowej przeciwko pokojowo usposobionym nazistom – dociekał Morawiecki.

Premier zasugerował dziennikarzom mediów tego koncernu, aby pisząc artykuły historyczne dokształcili się, przeczytali rzeczowe publikacje i porozmawiali ze świadkami tamtych zdarzeń.

Czy prezes spółki będącej właścicielem Onetu, Faktu i Newsweeka weźmie sobie do serca ostrzeżenie? Można odnieść wrażenie, że kolejne tego typu publikacje mogą zaowocować poważnymi konsekwencjami dla wydawnictwa.

Źródło: stefczyk.info/Facebook Autor: pf
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij