Najnowsze wiadomości ze świata

Młody żołnierz, który ujawnił w sieci tajne dokumenty, nie przyznał się do winy

W środę rozpoczął się proces młodego żołnierza, który ujawnił w sieci liczne ściśle tajne dokumenty. Nie przyznał się do winy.

21-letni Jack Teixeira był członkiem 102go Skrzydła Wywiadowczego Lotniczej Gwardii Narodowej Massachusetts, miał stopień lotnika 1 klasy – trzeci najniższy stopień w amerykańskich siłach powietrznych. Z powodu swojej służby, mimo relatywnie niskiego stopnia, miał dopuszczenie do tajnych informacji.

Teixeira był również członkiem grupy Thug Shaker Central w serwisie Discord, której członkowie rozmawiali głównie o grach komputerowych. W grudniu zeszłego roku zaczął opowiadać o treści tajnych dokumentów, do których miał dostęp, a w styczniu zaczął publikować ich zdjęcia. Nie dbał przy tym o bezpieczeństwo – śledczy zauważyli, że na części z tych zdjęć widać stół, który stał w jego domu.

Do jego grupy należało co najmniej dwa tuziny osób. Pod koniec lutego jeden z jej członków skopiował zdjęcia tych dokumentów i umieścił je na innym serwerze Discorda, skąd trafiły na kolejny. W końcu zaczęły się pojawiać na rosyjskojęzycznych kanałach na Telegramie. Wywołało to ogromny skandal, gdyż dotyczyły m.in. aktywności wywiadowczej USA wobec sojuszników czy przebiegu wojny na Ukrainie. Śledczy podejrzewali, że Teixeira publikował je, bo chciał zaimponować kolegom.

13 kwietnia Teixeira został aresztowany przez agentów FBI. 15 czerwca usłyszał sześć zarzutów związanych z posiadaniem i rozprzestrzenianiem informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego bez odpowiedniej autoryzacji i nieautoryzowanego usunięcia i zachowania tajnych informacji.

W środę Teixeira stanął przed sądem. Wchodząc na salę, uśmiechnął się i pomachał swojej rodzinie. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Jego prawnicy powiedzieli sądowi, że nie spodziewał się, że tajne dokumenty wyjdą z serwera, na którym je opublikował. Oskarżyli też prokuraturę, że przesadza w swojej ocenie niebezpieczeństwa, jakie spowodowała jego działalność. Następną rozprawę zaplanowano na 9 sierpnia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij