Najnowsze wiadomości z kraju

Młoda warszawska prawniczka zamordowała swojego 21-letniego chłopaka. Sąd ponownie zajmie się głośną sprawą

Od wyroku 15 lat więzienia dla Karoliny B. skazanej za zabójstwo partnera odwołała się zarówno prokuratura, kwestionując jego wysokość, jak i pełnomocnicy oskarżonej, którzy chcą innej kwalifikacji czynu. Sprawą w tym tygodniu zajmie się Sąd Apelacyjny.

Wyrok pierwszej instancji zapadł przed Sądem Okręgowym w Warszawie 23 stycznia. Sąd uznał Karolinę B. winną zabójstwa swojego partnera, 21-letniego Igora K. Wymierzył jej karę 15 lat pozbawienia wolności.

“Chodzi o jeden cios nożem, zadany pod wpływem emocji, choć nie w afekcie” – tak sędzia tłumaczyła wyrok. Za zabójstwo grozi od 8 do 25 lat więzienia. “15 lat pozbawienia wolności to kara adekwatna” – stwierdziła sędzia.

Innego zdania jest prokuratura, która usatysfakcjonowana jest wyrokiem skazującym za zabójstwo, ale już nie wysokością kary. Oskarżenie domagało się 25 lat.

Dwie apelacje od wyroku sądu I instancji złożyli też pełnomocnicy oskarżonej.

“Wyrok zaskarżyłam w całości” – powiedziała PAP mec. Ewa Waszkowiak, obrończyni Karoliny B.

Skład orzekający pierwszej instancji podzielił zdanie oskarżycieli, że doszło do zabójstwa z zamiarem bezpośrednim, a nie ewentualnym, czy – jak chciała obrona – nieumyślnego spowodowania śmierci. Ta ostatnia kwalifikacja oznaczałaby maksymalnie 5 lat za kratami. Ale w przypadku apelacji obu stron 26-latka może dostać zarówno wyższy, jak i niższy wyrok.

Na środę przed Sąd Apelacyjnym w Warszawie zaplanowana jest pierwsza rozprawa w sprawie Karoliny B.

Akt oskarżenia trafił do sądu 8 kwietnia 2022 roku. Jak ustalili śledczy, 21-letni Igor K. został zraniony w nocy z 29 na 30 kwietnia w budynku przy ul. Sarmackiej w Warszawie. Mężczyznę znaleziono na klatce schodowej, trzymał się za brzuch, miał ranę kłutą i krwawił. Pochylała się nad nim Karolina B. Mieszkańcy budynku wezwali pogotowie ratunkowe oraz policję. Pokrzywdzony zmarł po kilkudziesięciu godzinach w szpitalu. W śledztwie ustalono, że przyczyną śmierci był cios 15-centymetrowym ostrzem.

21-letni Igor K. na co dzień mieszkał w Lublinie. Był wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnił też funkcję marszałka Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Był również członkiem Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem i posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży.

Karolinie B. wróżono karierę. Zasiadała w Parlamencie Studentów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Potem skończyła prawo, zdobyła ponadto licencjaty z kryminologii i historii. Była na stażu w kilku instytucjach centralnych, pracowała w gabinecie jednego z dyrektorów Kancelarii Premiera. Prezesowała fundacji Portia, była wpływową działaczką stowarzyszenia KoLiber. Trenowała szermierkę i brała udział w turniejach szpady sportowej.

Źródło: PAP Autor: Luiza Łuniewska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij