Wiadomości sportowe z kraju i świata

MKOl “zaniepokojony” działaniami Światowej Federacji Boksu wobec Ukrainy

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyraził “poważne zaniepokojenie” tym, że Światowa Federacja Boksu (IBA) zawiesiła federację Ukrainy oraz zabroniła ukraińskiej drużynie juniorów występowania pod swoją flagą w mistrzostwach Europy we Włoszech.

“Fakt, że ukraińska drużyna bokserska juniorów nie może uczestniczyć w mistrzostwach Europy we Włoszech używając symboli narodowych, takich jak flaga i hymn, zwiększa wiele obaw wyrażanych wcześniej, w tym to, że Ukraińska Federacja Bokserska została zawieszona na krótko przed kongresem IBA z powodu kwestii spornych” – oświadczył MKOl.

IBA zabroniła ukraińskiej drużynie juniorów rywalizacji pod ich flagą i hymnem we Włoszech, powołując się na trwający spór z krajową federacją bokserską.

IBA, kierowana przez rosyjskiego biznesmena Umara Kremlowa, w zeszłym tygodniu zawiesiła ukraińską federację, uniemożliwiając jej oddanie głosu podczas Nadzwyczajnego Kongresu w Erywaniu. Rzekomym powodem takiego działania miał być konflikt z zarządem ukraińskim. IBA nie uznaje Kyryła Szewczenki jako prezydenta ukraińskiej federacji, ale zamiast tego uważa za szefa Wołodymyra Prodywusa, sojusznika Kremla, który opuścił Ukrainę po rosyjskiej inwazji w lutym i jest obecnie wiceprezydentem światowej federacji.

Nadzwyczajny Kongres w Erywaniu odbył się, ponieważ Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) uznał, że niesłusznie nie dopuszczono do majowych wyborów na prezydenta holenderskiego kandydata Borisa van der Vorsta. Jednak w Armenii delegaci uznali, że nowych wyborów nie będzie, pozostawiając na stanowisku Kremlowa.

W ubiegłym miesiącu MKOl zwracał uwagę na to, że powolne reformy i zależność finansowa IBA od rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom są poważnym problemem. Dodatkowo nieprzeprowadzona elekcja na stanowisko prezydenta poddaje w wątpliwość wysiłki IBA, aby zachować miejsce boksu na igrzyskach olimpijskich z Los Angeles 2028.

MKOl pozbawił już władze IBA prawa do organizowania przez nią zawodów olimpijskich w igrzyskach w Paryżu 2024. Decyzja obejmuje również kwalifikacje, co oznacza, że będą to drugie z rzędu igrzyska, na których MKOl zorganizuje zawody bez współudziału bokserskiej federacji. Identyczne procedury dotyczyły igrzysk w Tokio.

Źródło: (PAP) sos/ krys/ Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij