Najnowsze wiadomości z kraju

Minister Zdrowia zdradził szczegóły. Wiemy, kiedy dzieci wrócą do szkół

Minister zdrowia  Adam Niedzielski pytany w Radiu Plus o powrót do tradycyjnej edukacji mówił „Do normalnej edukacji to raczej jeżeli zejdziemy poniżej 15 tysięcy zakażeń, a nawet mniej. W tej chwili oscylujemy wokół 20 tysięcy i to jest jeszcze zbyt duża liczba, powoduje zbyt dużą presję na infrastrukturę szpitalnictwa żebyśmy takie decyzje podejmowali. Zastrzegam, że decyzja jest podejmowana przez Pana Premiera. Ja rekomenduję, ale proszę pamiętać, że są też inne perspektywy, przede wszystkim gospodarcze, które Pan Premier musi brać pod uwagę.”

Szczepionka na covid-19 bezpłatna.

Gość Sedna Sprawy mówił też o szczepionce na covid-19, pytany czy preparat może być obowiązkowy dla niektórych grup zawodowych, np. służby zdrowia „Będziemy przekonywali wszystkich używając argumentów naukowych pokazując, że szczepienie jest bezpieczne. Absolutnie nie skorzystamy ze szczepionki, która jest niezweryfikowana przez międzynarodowe agencje, które są za to odpowiedzialne.
-(Radio Plus) Obowiązek na żadnym poziomie nie wchodzi w grę?
-(AN) Nie, raczej… absolutnie nie. Będą dowolne i łatwo dostępne w sensie dostępności finansowej. Będziemy chcieli żeby ta szczepionka była bezpłatna, ale nie jest to wyłącznie decyzja ministra zdrowia. Przedstawiłem premierowi swoje rekomendacje.”

Do 29 listopada obostrzenia pozostają bez zmian.

Minister Adam Niedzielski mówił też o przygotowywanym planie odchodzenia od gospodarczych obostrzeń „Na razie na pewno do 29 listopada chcemy utrzymać ten stan regulacji zabezpieczający, jaki mamy w tej chwili. Dzisiaj będziemy mieli naradę z panem premierem, na której podejmiemy decyzję, co dalej, bo chcemy narzucić taką perspektywę planowania. To znaczy, abyśmy wszyscy z wyprzedzeniem wiedzieli, co nas czeka – oczywiście w zależności od tego, jaki będzie scenariusz rozwoju pandemii. Generalnie na razie mamy zdefiniowane ramy. To znaczy, że chcemy przestawić pewne kroki uzależnione od spełnianych kryteriów dotyczących liczby zachorowań i mniej więcej jak będzie ta ścieżka wyglądała” – powiedział. „Jeżeli będzie poprawa sytuacji, to wprowadzimy to, co ostatnio było w czerwonych strefach

Poniżej link do pełnej wersji audio i wideo wywiadu:

Źródło: Radio Plus Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij