Najnowsze wiadomości z kraju

Minister zdrowia zapowiada monitoring sprzedaży opioidów. Przyczyną wydarzenia w Poznaniu?

“Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu” – zaznaczyła. Leszczyna wyjaśniła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

“Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane” – powiedziała dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku – poinformowała Policja.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.

Fentanyl to syntetyczny opioid, który stworzono w Belgii w połowie XX wieku. W medycynie wykorzystywany jest jako środek przeciwbólowy, jeden z najsilniejszych. Jest podawany np. po trudnych operacjach czy w terminalnej fazie raka. W latach siedemdziesiątych w USA zaczął być wykorzystywany jako narkotyk. Teraz stanowi tam prawdziwą plagę i zabija rocznie tysiące osób. Sprzedawany na czarnym rynku fentanyl często jest zanieczyszczony. Często bywa też sprzedawany jako heroina, od której jest znacznie silniejszy, co zwiększa ryzyko przypadkowego przedawkowania.

Teraz do mediów społecznościowych trafiło szokujące nagranie. Wykonano je w Poznaniu – w tle widać przejazd charakterystycznego, żółto-zielonego tramwaju. Przedstawia dwóch mężczyzn. Jeden z nich klęczy na ziemi i przyciska głowę do namalowanej na chodniku sylwetki ludzi, a drugi stoi nad nim z pochyloną głową. Wydają się być pod wpływem środków odurzających.

 

 

Źródło: PAP,stefczyk.info Autor:
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij