Najnowsze wiadomości z kraju

Minister zdrowia będzie rekomendował przedłużenie obostrzeń koronawirusowych

Minister zdrowia zapowiedział, że będzie rekomendował przedłużenie obecnych restrykcji koronawirusowych do 17 stycznia. Boi się bowiem o ferie.

Minister Adam Niedzielski spotkał się z prezydentem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, podczas którego rozmawiali m.in. o rządowym programie szczepień na COVID-19. Jak ujawnił szef BBN Paweł Soloch prezydent udzielił temu programowi wsparcia.  Niedzielski po tym spotkaniu powiedział, że będzie rekomendował przedłużenie obecnych obostrzeń co najmniej do 17 stycznia. Obecnie zgodnie z planem będą obowiązywać do 28 grudnia. Minister nie ukrywa, że boi się tego jak na liczbę nowych infekcji wpłyną ferie zimowe. Te z racji pandemii w tym roku będą miały miejsce w całym kraju w tym samym czasie, pomiędzy 4 i 17 stycznia.

„Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne. Ta trzecia fala ma o tyle znaczenie, że w tej chwili jesteśmy na poziomie średnio 10 tysięcy zachorowań dziennie. Jeżeli trzecia fala nastąpiłaby z tego poziomu, moglibyśmy się spodziewać bardzo dużej eskalacji, bardzo dużego obciążenia systemu zdrowotnego” – powiedział minister.
„Ma to szczególnie znaczenie w tym kontekście, że luty, marzec, to są tez te miesiące, kiedy dochodzi do szczytu zachorowań na grypę” – powiedział Niedzielski –  „Żeby uniknąć tego scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia, by uniknąć trzecie j fali, rozmawialiśmy, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała na co najmniej takim samym poziomie na kolejne okresy”.

Minister zapewnił, że szczegółowe decyzje będą podejmowane na rządowym zespole zarządzania kryzysowego. „Z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń z którymi mamy do czynienia, a w szczególności przeanalizowanie i przyjrzenie się tym obostrzeniom, które dotyczą okresu feryjnego, tak, żebyśmy na ferie rzeczywiście zostali w domu i spędzili je bezpiecznie po to, żeby uniknąć trzeciej fali” – podkreślił.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Marcin Obara

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij