Najnowsze wiadomości z kraju

Minister Sprawiedliwości: “Zasadą jest, że wyroki TK są publikowane i od tej zasady nie ma wyjątku”

Zasadą jest, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są publikowane i od tej zasady nie ma wyjątku – powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany o kwestię publikacji październikowego orzeczenia TK ws. przepisów o dopuszczalności aborcji.

“Jeżeli mamy do czynienia z legalnym wyrokiem TK, to rozumiem, że ten wyrok będzie opublikowany” – zaznaczył Ziobro w czwartkowej audycji Rozgłośni Katolickich “Poranek Siódma 9”.

22 października TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Decyzja TK wywołała w całym kraju falę protestów. Zgodnie z pierwotną informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie TK powinno było zostać opublikowane najpóźniej 2 listopada, co jednak dotychczas nie nastąpiło.

W piątek prezydent Andrzej Duda mówił, że nie ma żadnych wątpliwości, że wyrok wydany przez TK ws. aborcji powinien być opublikowany niezwłocznie. “Skoro nie jest publikowany, to rozumiem, że występuje jakaś uzasadniona przyczyna braku tej publikacji” – dodawał.

“W tej chwili potrzebny jest nam spokój społeczny wokół tematu aborcji, chwila refleksji, ale prędzej czy później dotyczący go wyrok TK zostanie opublikowany, bo taka jest natura przepisów konstytucyjnych” – mówił dwa tygodnie temu rzecznik rządu Piotr Müller.

Źródło: PAP Autor: Marcin Jabłoński
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij