Najnowsze wiadomości ze świata

Minister obrony Niemiec: jesteśmy gotowi wesprzeć Polskę w obronie wschodniej flanki

Niemcy są gotowe wesprzeć Polskę w obronie wschodniej flanki NATO – powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius na konferencji prasowej w Pradze w piątek, odpowiadając na pytanie o zagrożenia związane z obecnością na Białorusi Grupy Wagnera.

“To są nasi sojusznicy w NATO” – powiedział niemiecki minister obrony o Polsce. “Oczywiście dostaną nasze wsparcie. Są naszymi wiarygodnymi sojusznikami” – dodał Pistorius.

Minister obrony Czech Jana Czernochova przekazała z kolei, że z niemieckim partnerem rozmawiała nie tylko o obawach Polski, które uznała za całkowicie zrozumiałe, ale także o Sahelu, gdzie działa Grupa Wagnera.

Czernochova powiedział, że w tym regionie Afryki Czechy i Niemcy stoją ramię w ramię, chociaż Praga kończy swoją misję w Mali. “Nie oznacza to, że możemy oddać pole i nie poświęcać temu regionowi uwagi. Mamy tam pewne możliwości” – zaznaczyła Czernochova.

Głównym tematem rozmów niemieckiego ministra obrony w Pradze była możliwość przystąpienia czeskiego resortu obrony do niemieckiego przetargu na zakup czołgów bojowych Leopard w nowej wersji 2A8. Czernochova powiedziała, że jej kraj liczy na pozyskanie co najmniej 77 takich maszyn. Jest także zainteresowany udziałem w produkcji, naprawie i serwisowaniu tych czołgów. Więcej szczegółowych informacji ministerstwo obrony ma ujawnić pod koniec roku. Według Pistoriusa, także inne kraje są zainteresowane udziałem w projekcie.

Źródło: PAP Autor: Z Pragi Piotr Górecki
Fot. EPA/FILIP SINGER

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij