Najnowsze wiadomości z kraju

Minister Maląg: chcemy stworzyć warunki, aby przywrócić młodym Polakom marzenie o założeniu rodziny

Zależy nam przede wszystkim, aby młodym Polakom stworzyć takie warunki, aby przywrócić marzenie o założeniu rodziny, bo rodzina to jest to, co mamy najcenniejszego – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas pikniku rodzinnego w Krakowie.

Przez całą niedzielę w parku im. dr Henryka Jordana w Krakowie trwa piknikiem rodzinny z okazji zbliżającego się Dnia Ojca połączony z grą miejską „Przygoda z Tatą”. Podobne przedsięwzięcia – organizowane przez MRiPS – odbywają się w kilkunastu innych miastach w kraju.

Jak zaznaczyła minister Maląg, wydarzenia te organizowane są w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Ojcostwo – Przygoda życia”. Jego celem jest wzmacnianie więzi rodzinnych, budowanie pozytywnego wizerunku ojca, promowanie zaangażowanego ojcostwa i aktywnego spędzania czasu ojców z rodzinami.

„Zależy nam przede wszystkim, aby młodym Polakom stworzyć takie warunki, aby przywrócić marzenie o założeniu rodziny, bo rodzina to jest to, co mamy najcenniejszego” – podkreśliła minister podczas otwarcia krakowskiego pikniku.

Jak mówiła, „rodzina daje siłę, daj moc, daje możliwość tego, że razem pokonujemy trudności i cieszymy się z każdych radości”. „To przecież rodzice są dla swoich dzieci najważniejszymi bohaterami, to oni każdego dnia pokazują, w jaki sposób iść przez życie – spokojnie, z godnością, ale także są w tych momentach trudnych” – wskazywała Maląg.

Zaznaczyła, że rząd prowadzi aktywną politykę prorodzinną wprowadzając szereg rozwiązań mających na celu wspieranie rodzin z dziećmi. „To przede wszystkim od programu 500 plus, który za chwilę będzie miał nową odsłonę, będzie to 800 plus, po rodzinny kapitał opiekuńczy, który wprowadziliśmy w ubiegłym roku” – wyliczała szefowa resortu.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) wskazał, że krakowski piknik rodzinny odbywa się miejscu szczególnym – Parku im. dr Henryka Jordana, który był prekursorem w Polsce wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport i aktywność fizyczną. „To jest wartość ponadczasowa i wspaniały sposób, żeby spędzać wolny czas, to jest wspaniały sposób również na to, aby pogłębiać relacje rodzinne, również ojców ze swoimi dziećmi” – mówił wicemarszałek.

Według wojewody małopolskiego Łukasza Kmity jednym z ważniejszych rządowych programów prorodzinnych, jaki będzie kontynuowany w Małopolsce w najbliższym czasie jest program Maluch plus, dzięki któremu niebawem powstanie ponad 10 tysięcy nowych miejsc w żłobkach.

W ramach niedzielnego pikniku rodzinnego odwiedzający park im. dr Henryka Jordana mogą korzystać z wielu atrakcji, m.in. pokazów pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i stanowisk promocyjno-edukacyjnych straży pożarnej, policji, straży granicznej i wojska. Do dyspozycji najmłodszych są też: dmuchane miasteczko, kącik animacyjny i strefa gastronomiczna. Specjalnie dla ojców z dziećmi na ternie parku przygotowano grę miejską „Zwierzęca Brygada”, która poprzez zwierzęta uczy najmłodszych historię walk o niepodległość podczas II wojny światowej. Scenariusz rozgrywki przygotował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: PAP Autor: Rafał Grzyb
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij