Najnowsze wiadomości z kraju

Minister Czarnek reaguje na absurdalną nagonkę UW wobec Oskara Szafarowicza. “Nie zgadzam się na totalitaryzm na uczelniach”

– Nie zgadzam się na totalitaryzm na uczelniach finansowanych z budżetu państwa – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany o postępowanie dyscyplinarne wszczęte przez Komisję Dyscyplinarną UW wobec Oskara Szafarowicza.

We wtorek portal Interia.pl poinformował, że Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego wszczyna postępowanie dyscyplinarne wobec Oskara Szafarowicza, młodego działacza PiS. Jego ostry język w mediach społecznościowych miał zaniepokoić uczelnię.

Czarnek podczas konferencji prasowej pytany był o swój wpis na Twitterze, w którym napisał m.in., że komisja dyscyplinarna uczelni nie jest od tego, by angażować się politycznie po jakiejkolwiek stronie.

“Planuję ująć się za wolnością słowa w Polsce. Polska jest krajem demokratycznym, praworządnym, z wolnymi mediami, które mogą przychodzić na konferencję, zapytać o co chcą ludzi z rządu. Tak nie ma w Niemczech czy Francji, tam się ukrywa pewne fakty np. o gwałtach na kobietach, o incydentach z migrantami. Nie wolno tego krytykować, tego multikulti, bo można za to dostać karę” – powiedział minister.

Dodał, że “Polska jest krajem praworządnym i wolności słowa”. Zdaniem Czarnka, “jeśli na Uniwersytecie Warszawskim student, nie będąc studentem w tym czasie, tylko po prostu na swoim Twitterze, wypowiada się w bieżących sprawach i zajmuje się tym komisja dyscyplinarna, to jest działanie totalitarne”. “Ja się nie zgadzam na totalitaryzm na uczelniach finansowanych z budżetu państwa” – podkreślił szef MEiN.

Czarnek poinformował, że w “bardzo ostrym wystąpieniu do pana rektora” napisze: “nie dla totalitarnego działania i politycznego działania lewackich komisji dyscyplinarnych”. Zdaniem ministra, nawet jeśli “to lewackie działanie niewielkiej części społeczności Uniwersytetu Warszawskiego” to nie ma na nie zgody. “Pakiet wolności akademickiej wprowadza przestrzeń wolności akademickiej” – dodał.

W ocenie szefa MEiN, “jeśli pan Szafarowicz kogokolwiek obraził lub skrzywdził, od tego jest sąd, żeby go tam postawić i dochodzić swoich racji ewentualnie”. “Nie od tego jest komisja dyscyplinarna na uczelni, bo w ten sposób zlikwidujemy wolność słowa, wolność przekonań, prawo do głoszenia swoich przekonań światopoglądowych w przestrzeni publicznej”. “Nie od tego jest uniwersytet, żeby niszczył nam wolność, tylko żeby ją poszerzał” – podkreślił Czarnek.

We wtorek portal Interia.pl poinformował, że Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego wszczyna postępowanie dyscyplinarne wobec Oskara Szafarowicza, młodego działacza PiS. Interia informując i postępowania powołała się na wpis Szafarowicza w mediach społecznościowych. “9 sierpnia 2023 r. zapadła decyzja o rozpoczęciu postępowania Komisji Dyscyplinarnej UW z perspektywą ukarania mnie z najostrzejszym relegowaniem z uczelni włącznie” – przywołuje wpis Szafarowicza Interia.pl.

Minister Edukacji i Nauki, odnosząc się do tych informacji, zaprosił działacza na spotkanie, na którym zostanie omówione wystąpienie ministra do rektora Uniwersytetu Warszawskiego w tej sprawie.

Źródło: (PAP) Autor: Olga Łozińska, Iga Leszczyńska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij