Najnowsze wiadomości z kraju

Minister Błaszczak zapowiedział kolejne zakupy dla wojska

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził trzy kolejne umowy na zakupy dla wojska. Dotyczą m.in. ciężkich wozów pancernych.

Rząd nie ustaje w temacie zwiększania potencjału polskich sił zbrojnych. „Zadaniem rządu RP jest zapewnienie bezpieczeństwa Polski. Wojsko Polskie musi być bardzo dobrze wyposażone i modernizowane” – powiedział minister Błaszczak. Ujawnił, że podpisał trzy nowe umowy na zakup uzbrojenia.

Pierwsza umowa dotyczy opracowania ciężkiego wozu bojowego piechoty. Będzie oparty o to samo podwozie, które jest obecnie wykorzystywane w armatohaubicach samobieżnych Krab i K9, i wyposażony w zdalnie sterowaną wieżyczkę ZSSW. Jego celem ma być wsparcie wojsk pancernych. Rząd chce pozyskać ich aż 700 sztuk.

Druga umowa dotyczy opracowania kołowego transportera opancerzonego w wersji bojowej. Początkowo będzie stanowił uzupełnienie Rosomaków, a docelowo je zastąpi. Trzecia umowa dotyczy opracowania lekkiego pojazdu rozpoznawczego dla pododdziałów rozpoznania w woskach pancerno-zmechanizowanych. Ministerstwo chce kupić niemal 400 sztuk.

Resort poinformował, że każda z tych umów będzie oparta o potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego, z wiodącą rolą Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Umowy to także silny impuls gospodarczy ułatwiający dalszy rozwój polskiej zbrojeniówki” – napisali na Twitterze.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. PAP/Piotr Nowak

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij