Najnowsze wiadomości ze świata

Mieszkańcy Florydy szykują się na katastrofę. Zbliża się huragan, który zdewastował Kubę

Mieszkańcy Florydy szykują się na huragan Ian. Wcześniej zostawił Kubę bez prądu.

Ian dotarł do zachodniej Kuby wczoraj. Uszkodził jedną z głównych elektrowni w tym kraju, przez co doszło do ogólnonarodowego blackoutu. Prąd straciło 11 milionów osób. Huragan uszkodził też wiele plantacji tytoniu i budynków, co najmniej dwie osoby straciły życie – 43-letnia kobieta, na którą zawaliła się ściana jej domu i rolnik, którego poraził prąd, gdy próbował wyłączyć turbinę używaną do nawadniania pól.

Teraz Ian przemieszcza się przez południowo-wschodnią część Zatoki Meksykańskiej, zbliżając się do Florydy. Równocześnie nabiera siły. Kiedy dotrze do tego stanu – co może stać się już za kilka godzin – będzie najprawdopodobniej miał czwartą z pięciu kategorii, a jego wiatry osiągną prędkość do 210 km/h.

Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy już w weekend. 2,5 miliona osób dostało polecenie przygotowania się do ewakuacji, aktywowano również 5 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej. Stan wyjątkowy ogłosiła też sąsiednia Georgia, gdzie aktywowano 500 żołnierzy Gwardii.

Stan wyjątkowy ogłosił też Biały Dom. DeSantis jest obecnie jednym z najpopularniejszych polityków Partii Republikańskiej i jednym z faworytów do pozbawienia Bidena stanowiska w 2024. Mimo tego obaj politycy odbyli we wtorek wieczorem rozmowę i obiecali „bliską koordynację” wysiłków na rzecz ratowania Florydy i jej mieszkańców.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Yander Zamora

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij