Najnowsze wiadomości ze świata

“Miękka” germanizacja? Niemcy wciąż nie wypłaciły środków na naukę polskiego dla Polonii w Niemczech

“Niestety Polonia wciąż czeka na obiecane środki w wysokości 1 mln euro z budżetu federalnego na rok 2023” na naukę języka polskiego jako ojczystego. Jednocześnie w 2023 r. niemiecki rząd dofinansował nauczanie języka ojczystego Niemców w Polsce kwotą 914 tys. euro – napisał w czwartek na Twitterze konsul RP w Berlinie Marcin Król.

Bundestag pod koniec listopada 2022 roku uchwalił środki na wspieranie nauczania języka polskiego w Niemczech. “Faktem jest, że dotychczas te środki nie zostały wypłacone organizacjom polskim” – mówił w połowie lipca w wywiadzie dla PAP polski konsul.

https://twitter.com/krol_rp/status/1681975764197965824

Chodzi o kwotę pięciu milionów euro rozłożoną na okres trzech lat – na rok 2023, 2024 i 2025. W tym roku miał być przeznaczony na wspieranie nauki języka polskiego w Niemczech milion euro.

“Wszyscy wiemy, jakie środki przeznacza Polska na nauczanie języka niemieckiego w Polsce. Na ten cel jest przeznaczane co roku około 1,6-1,7 miliarda złotych. Według naszych szacunków strona niemiecka na wsparcie nauczania języka polskiego w Niemczech przeznacza łącznie – wszystkie kraje związkowe razem – ok. 9 milionów euro. Do tego doszłyby teraz środki zatwierdzone przez Bundestag. (…) Polskie szkolnictwo w Niemczech dotychczas nie korzystało ze wsparcia rządu federalnego” – wyjaśnił w rozmowie z PAP konsul Król.

Podkreślił, że “trzeba rozróżnić nauczanie języka polskiego w niemieckim systemie szkolnym od nauczania języka polskiego przez organizacje polskie, czyli języka ojczystego właśnie. Nie jest to tylko proste nauczanie, jako języka obcego, tylko nauczanie języka polskiego wraz z nauczaniem o tradycji, o historii Polski, o kulturze polskiej”.

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij