Microsoft usunął aplikację katalońskich separatystów Najnowsze wiadomości ze świata

Microsoft usunął aplikację katalońskich separatystów

Należący do Microsoftu portal Github usunął aplikację używaną przez katalońskich secesjonistów. Stało się tak na prośbę hiszpańskiej policji.

Kupiony w połowie 2018 roku przez Microsoft portal Github świadczy usługi hostingowe dla programistów, elektroników, etc. Dzięki niemu mogą się wymieniać darmowymi programami, schematami elektronicznymi, fragmentami kodów etc. i wspólnie pracować nad projektami.

Tsunami Democratic, jak nazywają siebie teraz katalońscy separatyści, postanowiła z niego skorzystać przy dystrybucji napisanej przez siebie aplikacji na smartfony. Ich aplikacja miała służyć do koordynowania małych, lokalnych protestów poprzez kierowanie do nich znajdujących się w pobliżu aktywistów, katalogowanie liczby ochotników itp. Większość z tych protestów przybierała formę utrudnień dla innych mieszkańców, na przykład robienia dużych zakupów w supermarketach i zostawiania ich w koszykach czy celowej wolnej jazdy samochodem aby wstrzymać ruch. Jej użytkownicy musieli obiecać, że nie będą uciekać się do przemocy.

Github poinformował, że ta aplikacja zostanie usunięta z ich serwerów. Poprosił o to jeden z hiszpańskich sądów na wniosek policji Guardia Civil. „Trwa śledztwo sądu najwyższego dotyczące tego, czy Tsunami Democratic to organizacja przestępcza zachęcająca ludzi do ataków terrorystycznych” – napisali w swoim wniosku Hiszpanie – „Głównym celem Tsunami Democratic jest koordynowanie tych protestów i akcji terrorystycznych przez wszystkie dostępne środki”.

Github już wcześniej usuwał pliki ze względu na presję państw – Rosji i Chin. „Od czasu do czasu Github otrzymuje wezwania od rządów do usunięcia treści, które w ich jurysdykcjach zostały uznane za niezgodne z prawem.” – można przeczytać na stronie – „Chociaż nie zawsze zgadzamy się z tymi prawami, możemy być zmuszeni do zablokowania treści jeśli otrzymamy ważne żądanie od rządu aby nasi użytkownicy z tamtej jurysdykcji mieli dostęp do GitHub aby współpracować i dalej tworzyć oprogramowanie”.

To nie jest pierwszy taki przypadek. Niedawno protestujący z Hong Kongu stworzyli aplikację będącą interaktywną mapą pomagającą omijać im policję. Po presji ze strony Chin ich aplikacja została usunięta z najpopularniejszych sklepów internetowych. Ocenzurowano również grę, która dotyczyła tych protestów.

Źródło: Techcrunch Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij