Rozrywka

Michał Wiśniewski mierzy się z nieuleczalną chorobą. Dobił go stres i alkohol

O problemach alkoholowych Michała Wiśniewskiego wiadomo od dawna. Były lider zespołu “Ich Troje” nie specjalnie się zresztą z nimi krył, wielokrotnie opowiadając o koszmarze, jaki zgotował sobie i bliskim i zachęcając wszystkich uzależnionych do terapii, a młodych ludzi do unikania alkoholu. Sam zresztą przyznawał, że odstawienie wcale nie było łatwe, stąd kilkakrotnie podejmował decyzje o zakładaniu sobie antyalkoholowych wszywek.  W niedawnym wywiadzie piosenkarz pozwolił sobie uchylić rąbka tajemnicy ze swojej mrocznej alkoholowej historii i przyznał, że jego uzależnienie doprowadziło go do poważnej nieuleczalnej choroby.

Michał Wiśniewski był niedawno gościem podcastu “Daj się odkryć”, w którym opowiedział o swojej przypadłości. Wyznał nawet, że przed laty, kiedy nie pił, a bardzo go ciągnęło, to wąchał alkohol, byle tylko poczuć ulgę. Według gwiazdora alkohol i stres sprawiły, że piosenkarz zachorował na łuszczycę. Nieuleczalną chorobę, która mimo, że nie jest aż tak rzadka, wciąż jest tematem tabu, a wielu chorych wstydzi się do niej przyznać, bojąc się napiętnowania.

– Łuszczycę odkryłem w najbardziej stresowym momencie mojego życia i kiedy piłem najwięcej. Ona przyszła bardzo niewinnie, bo zaczęło się standardowo. Tam gdzieś od łokci, gdzieś tu na nodze robiły się takie strupki. No więc ja goiłem sobie te strupki i tak dalej, ale tego było coraz więcej, aż w końcu zaczęła atakować mi twarz. Ten ryj zarabia. To generalnie było bardzo trudne. Ja to zdrapywałem i make-upem przykrywałem – wyjawił podczas rozmowy.

Wiśniewski przyznał, że ludzie wciąż nie mają pojęcia o genetycznych i autoimmunologicznych przyczynach choroby, a wciąż myślą, że wynika ona z brudu czy braku higieny oraz uważają, że można się nią zarazić poprzez dotyk.

– Generalnie bardzo często jest tak, że ludzie, którzy nie mają świadomości to myślą, że to jest grzybica, że to jest niedbanie o siebie. Wiadomo, to jest niewiedza ludzi. […] Ja płakałem jak dziecko, jak w końcu odzyskałem paznokcie, bo to było wycinanie paznokcia już do samego końca, żeby tylko nie było widać. […] Ludzie bali się mi podawać rękę – przyznał gwiazdor.

Świadectwo Wiśniewskiego jest o tyle ważne, że łuszczyca jest “chorobą egalitarną” – może dotknąć każdego. Wielu jednak wciąż jej się wstydzi. A choroba ta jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. W Polsce choruje na nią prawie milion osób, a na całym świecie prawie 125 mln ludzi!

Łuszczyca charakteryzuje się nawrotami oraz okresami remisji i jest trudno wyleczalna. Poza przyczynami genetycznymi, ważną rolę w jej powstawaniu odgrywają czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia, np. stres, nieodpowiednia dieta, niewyleczone infekcje bakteryjno-wirusowe lub podrażnienia mechaniczne skóry. Do jej objawów zaliczyć należy charakterystyczne plamy na skórze, które maja wyraźne granice oraz mogą przyjąć postać nieregularnych krost, kropek lub plam. Typowym objawem jest świąd zmian skórnych bądź ból i pieczenie.

Źródło: Autor:
Fot. Magazyn VIVA!, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons/ Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij