Najnowsze wiadomości z kraju

Miażdżący raport ekspertów. “To oznacza biedę dla milionów rodzin”

Miażdżący raport ekspertów w sprawie ETS2, czyli unijnego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla, który zostanie wdrożony w ramach Zielonego Ładu. Polskie rodziny zapłacą za ogrzewanie nawet 10 tysięcy złotych rocznie więcej!

Raport przygotowali Wanda Buk, była wiceprezes energetycznej spółki PGE, a także znany ekspert z branży, pracujący dziś m.in. dla Fundacji Republikańskiej Marcin Izdebski.

“Szczegółowo opisuje on dodatkowe koszty, jakie będą musieli ponieść Polacy w związku z wejściem w życie systemu ETS2, obejmującego opłaty za emisję CO2 z budynków i transportu. Jest to najkosztowniejsza dla obywateli częścią pakietu Fit for 55, która od 1 stycznia 2027 roku spowoduje wzrost kosztów ogrzewania, podgrzewania wody, gotowania i korzystania z pojazdów spalinowych, a także wielu innych towarów i usług” – informują autorzy opracowania.

Czy każdy zapłaci więcej? Czy dodatkowe koszty będą takie same dla każdego z nas? Ile zapłaci więcej przeciętna rodzina? I w końcu – ile ETS2 kosztować będzie moje gospodarstwo domowe? Na te i inne pytania odpowiada raport. Można znaleźć go na stronie https://ets2koszty.pl/

Znajduje się tam kalkulator, za pomocą którego każdy może obliczyć, ile będzie kosztowała go unijna polityka klimatyczna.

– Unijny Zielony Ład oznacza biedę dla milionów polskich rodzin. Nowy system ETS 2 (opłaty nałożone na emisję CO2 w budownictwie i transporcie) przełoży się na gigantyczny wzrost kosztów ogrzewania domów. Rodziny o wysokim zużyciu energii w latach 2027-2035 zapłacą średniorocznie aż o 6500 zł (ogrzewanie gazem) bądź blisko 10 000 zł (ogrzewanie węglem) więcej – napisał w serwisie X były wicepremier Jacek Sasin. – Jako PiS byliśmy konsekwentnie przeciwko tym rozwiązaniom. Dziś apelujemy do rządu Donalda Tuska o twardą walkę o godną przyszłość polskich rodzin – musimy zawiesić ten skrajnie niesprawiedliwy unijny system! Musimy chronić polskie rodziny przed widmem nędzy w imię rojeń o „ratowaniu płonącej planety” – dodał polityk.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij