Najnowsze wiadomości z kraju

Miażdżące dowody przeciwko Sławomirowi Nowakowi! Z pespektywy byłego ministra transportu wygląda to fatalnie

Podczas poniedziałkowego briefingu szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mariusz Dubowski ujawnił materiał dowodowy, zebrany w sprawie Sławomira Nowaka. Uczestnikom konferencji zostały pokazane m.in. liczne zdjęcia oraz nagrania związanych z tym śledztwem.

Zdaniem Dubowskiego najistotniejsze ws. Sławomira Nowaka były obszerne wyjaśnienia współpodejrzanych, którzy przyznali się do zarzucanych im czynów. Jedną z takich osób był Jacek P., zdaniem którego były minister transportu w rządzie PO-PSL miał przyjmować łapówki w formie ryczałtu rocznego – zwykle jako wypłaty środków pieniężnych, czy wartościowych przedmiotów. Sam P. również miał przyjąć korzyść majątkową w postaci zawyżonego wynagrodzenia menadżerskiego, które otrzymywał w ramach działalności dla spółki PKN Orlen.

Polityk miał starać się także zacierać za sobą wszystkie ślady tak, aby ich działalnością nie zajęli się śledczy.

– Ponadto członkowie grupy czynili pewnego rodzaju zabiegi obliczone na to, aby ich przestępcza działalność nie była wykryta. M.in. Sławomir N. nabył telefon, który nigdy przedtem nie logował się na żadnej stacji przekaźnikowej BTS, wyposażył go w prepaidową kartę SIM na Ukrainie, karta ta nie była rejestrowana na żadną osobę. Tak skonfigurowany zestaw przekazał współpodejrzanemu Jackowi P. z pouczeniem, że ma korzystać z niego za pośrednictwem sieci Wi-Fi i nawiązywać z nim połączenia jedynie za pośrednictwem komunikatorów internetowych. W ramach tak prowadzonej korespondencji uzgadniano kwestie dysponowania pieniędzmi pochodzących z łapówek – powiedział Dubowski.

Dodatkowo Nowak miał polecać Jackowi P., aby środki majątkowe uzyskane w wyniku procederu korupcyjnego, przeznaczał na rozmaite składniki majątkowe, których jako właściciel funkcjonował były minister transportu. Dotyczy to w szczególności dwóch nieruchomości polityka w Gdańsku, samochodu marki Range Rover oraz dzieł sztuki.

Oprócz tego zostały zaprezentowane także liczne nagrania oraz zdjęcia z całej sprawy, które mają potwierdzać winę Sławomira Nowaka. Były minister miał usłyszeć 17 zarzutów dotyczących m.in. przyjmowania łapówek w wysokości 6,5 miliona złotych, prania brudnych pieniędzy czy kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

– Chciałbym zapewnić, że akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu niezwłocznie tuż po tym, jak zostaną zebrane w sprawie konieczne dowody, co mam nadzieję, że nastąpi już niebawem – przyznał warszawski prokurator.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij