Najnowsze wiadomości ze świata

Miał zostać pierwszym czarnoskórym astronautą. Po 60 latach w końcu poleciał w kosmos

Ed Dwight miał zostać pierwszym w historii czarnoskórym astronautą, ale ostatecznie nie został przyjęty przez NASA. Teraz, po ponad 60 latach, w końcu poleciał w kosmos.

Dwight urodził się w 1933 roku. Od dzieciństwa interesował się lotnictwem i mechaniką. Gdy zobaczył na okładce jednego z magazynów zdjęcie czarnoskórego pilota Daytona Raglanda, postanowił pójść w jego ślady. Do sił powietrznych zaciągnął się w 1953 roku.

W siłach powietrznych został oblatywaczem. Równocześnie udało mu się skończyć studia i zostać inżynierem lotniczym. Legendarny pilot Chuck Yeager, który w 1961 roku dowodził Szkołą Pilotów Testowych (ARPS), z której rekrutowano astronautów, wspominał później, że zadzwonił do niego generał Curtis LeMay i powiedział mu, że „Bobby Kennedy (brat prezydenta Kennediego i prokurator generalny USA – dop. red.) chce kolorowego w kosmosie”. Yaeger wybrał do tej roli Dwighta, który został skierowany do ARPS. Ostatecznie nie został jednak wybrany przez NASA. Pierwszym czarnoskórym amerykańskim astronautą został ostatecznie Guion Bluford, który poleciał w kosmos w 1983 roku. Dwight wkrótce potem odszedł z sił powietrznych, żaląc się na panujący w nich rasizm. Pracował jako inżynier, został też relatywnie znanym rzeźbiarzem.

Teraz, w wieku 90 lat, Dwight w końcu poleciał w kosmos. Stało się to na pokładzie statku kosmicznego New Shepard, który wozi w kosmos bogatych turystów. Ceny biletów nie zostały ujawnione, ale lot Dwighta sfinansowała organizacja Space for Humanity. Lot z zachodniego Teksasu był krótki, potrwał ok. 10 minut. Po wylądowaniu powiedział, że było to „zmieniające życie doświadczenie”.

Dwight nie został pierwszym czarnoskórym astronautą, ale przez ten lot udało mu się zdobyć inny rekord. W wieku 90 lat, 8 miesięcy i 10 dni został najstarszą osobą, która poleciała w kosmos. Dotychczas rekord ten należał do aktora Williama Shatnera, znanego głównie z roli kapitana Kirka w Star Treku, który jest od niego młodszy o dwa miesiące.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. NASA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij