Najnowsze wiadomości ze świata

Mężczyzna zmienił płeć w trakcie egzaminów na policjanta. Jako kobieta osiągnął najlepsze wyniki w testach fizycznych

Żywą polemikę wywołał w Hiszpanii transseksualny kandydat na policjanta z miejscowości Torrelodones koło Madrytu. W trakcie egzaminów konkursowych w marcu zmienił płeć na kobiecą i osiągnął najlepsze wyniki w próbach sprawności fizycznej w kategorii kobiet. Pozostali kandydaci czują się oszukani – pisze „ABC”.

Do egzaminów konkursowych na policjanta na sześć miejsc zgłosiło się prawie 400 kandydatów. Jeden z nich wywołał polemikę, gdyż podczas testów teoretycznych legitymował się jako mężczyzna, ale dwa miesiące później, podczas sprawdzianu sprawności fizycznej, przedstawił się jako transseksualna kobieta. Powoływał się na ustawę, która weszła w życie 2 marca.

Podczas testów sprawności fizycznej kandydat rzucał piłką o wadze trzech kilogramów przeznaczoną dla kobiet, a nie pięciokilogramową dla mężczyzn, osiągając bardzo dobre wyniki. Pobijał też wszelkie rekordy – według norm obowiązujących dla kobiet – w biegach, pływaniu i w skokach w dal.

Kandydat wyjaśnił, że czuje się kobietą, i pokazał wniosek o zmianę płci złożony w rejestrze stanu cywilnego i poświadczony przez pełnomocnika. Radny ds. sportu w Torrelodones Victor Arcos przypomniał jednak, że zgodnie z nowym tzw. “prawem trans” decyzja o zmianie płci wymaga potwierdzenia po trzech miesiącach od czasu złożenia wniosku, co w tym przypadku nie miało miejsca.

Enrique Lopez z regionalnego ministerstwa ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w Madrycie powiedział, że prawo trans teoretycznie zmierza do równości osób transseksualnych, ale jego prawdziwym rezultatem jest wielka nierówność między kobietami i mężczyznami, a powodem jest łatwość zmiany płci w rejestrze cywilnym. Ostrzegł, że taka sytuacja jak w Torrelodones będzie się powtarzać podczas egzaminów konkursowych na różne stanowiska publiczne.

Od 2 marca w Hiszpanii każdy, kto ukończył 16 lat, może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy tylko wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Jedyny wymóg to potwierdzenie decyzji o zmianie płci po trzech miesiącach od rozpoczęcia procedury w urzędzie stanu cywilnego.

Źródło: PAP Autor: Z Saragossy Grażyna Opińska
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij