Najnowsze wiadomości z kraju

Mentzen przeciwny 13 i 14 emeryturze. “To są bardzo duże wydatki, na które w tym momencie nas nie stać”

Jesteśmy za likwidacją 13. i 14 emerytury; to są bardzo duże wydatki, na które w tym momencie nas nie stać; jesteśmy przeciwni niszczeniu systemu emerytalnego przez tego rodzaju dodatkowe świadczenia – powiedział w czwartek w rp.pl lider Konfederacji Sławomir Mentzen.

Mentzen został w czwartek spytany w rozmowie z Rzeczpospolitą, czy Konfederacja jest za likwidacją 13 i 14 emerytur. “Tak. To są bardzo duże wydatki, w tym momencie nas na to nie stać. Jesteśmy przeciwny temu, żebyśmy mieli niszczyć nasz system emerytalny przez tego rodzaju jednorazowe czy dodatkowe świadczenia. Ten system powinien być zupełnie inny” – powiedział.

“Ludzie mieli dostawać tyle emerytury, ile sobie zaoszczędzą, odłożą w ZUSie i tam nie było 13. 14. czy 15. emerytury” – zauważył polityk. Ocenił, że wypłacanie 14 emerytury to ruch ze strony rządu, który ma za zadanie zwiększenie poparcia dla PiS.

Spytany o programy dla dzieci młodzieży szkolnej – wyprawki czy laptopy dla uczniów – Mentzen stwierdził, że “przed 2015 nie było wyprawek+, 300+, laptopów+ i jakoś ludzie żyli, nawet dzieci rodziło się więcej niż obecnie, mimo tego, że ludzie zarabiali mniej niż obecnie”.Tzw. “trzynastki” – trzynaste emerytury – w wysokości minimalnej emerytury (obecnie 1588,44 zł brutto) – otrzymują wszyscy emeryci i renciści (ok. 9,7 mln osób). Trzynastki wypłacane są od 2019 roku na wiosnę.

Natomiast zgodnie z rządowym rozporządzeniem czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Dodatkowe środki trafią w sumie do blisko 9 mln emerytów i rencistów. W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia oszacowano, że ok. 550 tys. osób dodatkowo otrzyma to świadczenie. Czternaste emerytury zostały pierwszy raz wypłacone w 2021 r. Prezydent Andrzej Duda 19 lipca 2023 r. podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Źródło: (PAP) Autor: mml/ par/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij