Najnowsze wiadomości z kraju

mBank wprowadził podwyżki dla Polaków. Ukraińcy zapłacą mniej

Klienci mBanku zapłacą więcej za niektóre z usług i wypłaty z bankomatów. Jednak nie wszyscy. Zmiany dotyczą jedynie Polaków, bo Ukraińcy nadal będą wypłacali gotówkę za darmo. Nie dotkną ich także inne podwyżki. 

Nowy cennik mBanku wejdzie w życie 3 kwietnia. Jak tłumaczą zarządzający bankiem, zmiany są podyktowane “znaczącym wzrostem cen towarów i usług”. W praktyce będzie to tyle, że klienci zapłacą dwa razy więcej za wypłatę gotówki z bankomatów sieci Santander Bank Polska i Euronet.

Wzrasta także opłata za posiadanie karty dla posiadaczy niektórych kont w mBanku. Podobnie, więcej zapłacą posiadacze Mastercard Gold PayPass, którzy do tej pory płacili za tę usługę 9,99 złotych miesięcznie. Według nowego cennika będą płacić 18 złotych.

Nowych opłat unikną klienci mBanku z Ukrainy. Dlaczego?

– Różnice te mają uwarunkowanie prawne. W marcu 2022 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zalecenie w sprawie usług bankowych dla uchodźców z Ukrainy. Wynika z niego, by w przypadku rachunków dla tej grupy klientów nie pobierać żadnych opłat – tłumaczy na łamach Wirtualnej Polski Emilia Kasperczak, ekspertka ds. relacji z mediami w mBanku.

Zapytaliśmy przedstawiciela KNF-u, z czego wynika ta sytuacja.

– Krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego 2022 roku, Urząd KNF skierował do Prezesów Zarządów Banków w Polsce stanowisko dotyczące zapewnienia uchodźcom z Ukrainy usług bankowych dostosowanych do ówczesnych uwarunkowań – tłumaczy w przesłanej do nas odpowiedzi KNF.

Urzędnicy nadzoru finansowego wyrazili wówczas “oczekiwanie niezwłocznego wdrożenia przez banki oferty skierowanej do tej grupy uchodźców, zapewniającej im dostęp do podstawowych usług płatniczych i usprawniającej dystrybucję przeznaczonego dla nich wsparcia finansowego”.

– UKNF wskazał w swoim stanowisku przede wszystkim na tzw. podstawowy rachunek płatniczy – rodzaj rachunku, umożliwiający bezpłatny dostęp do usług i dokonywanie podstawowych czynności bankowych. Do prowadzenia takich rachunków zobowiązani zostali dostawcy usług płatniczych będący bankami krajowymi, oddziałami banków zagranicznych i instytucjami kredytowymi oraz spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi przez przepisy ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, stanowiącej wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Intencją wprowadzenia podstawowego rachunku płatniczego było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i finansowemu – tłumaczy KNF.

Źródło: Stefczyk,info za wp.pl Autor: red
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij