Najnowsze wiadomości ze świata

Masowe zakłócenia sygnału GPS. Eksperci już wiedzą kto za tym stoi

Według ekspertów cytowanych przez estońską telewizję oraz inne media, to Rosja stoi za masowym zakłóceniem sygnału GPS nad Finlandią i krajami Bałtyckimi. Mają o tym świadczyć sygnały pochodzące z systemu w Kalingradzie.

W okresie Świąt Bożego narodzenia zaobserwowano zakłócenia sygnału GPS. W Finlandii i Estonii podobnie było także w Nowy Rok. Sygnał zakłócono pod koniec grudnia również nad Polską.

John Wiseman z portalu GPSJam.org, który monitoruje w czasie rzeczywistym sygnał GPS, podkreśla, że skala zakłóceń jest bezprecedensowa. Zauważa również, że przyczyną mogą być celowe próby zagłuszania lub ćwiczenia wojskowe.

Z kolei Jaakim Paasikivi w rozmowie ze szwedzkim, publicznym nadawcą SVT jako sprawców wskazuje Rosjan. Ekspert ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony przypomina, że ten kraj już wcześniej ingerował w północnoeuropejski system GPS. Chciano wówczas chronić obwód murmański i zakłócać ćwiczenia NATO.

Uważam, że jest to część rosyjskich działań wpływu lub tzw. wojny hybrydowej. Może to być sposób Rosji na sianie niepewności i pokaz siły – mówi Paasikivi.

Podobnie na sprawę patrzy dyrektor Fińskiego Centrum Doskonałości ds. Walki Hybrydowej, Jukki Savolainen. Również jego zdaniem za zakłóceniem sygnału GPS stoi najprawdopodobniej Rosja.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij