Najnowsze wiadomości ze świata

Marszałek parlamentu Kanady przeprosił za oklaski dla weterana Waffen SS z Ukrainy

Spiker Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu przeprosił za niedawny skandal. Okazało się, że posłowie i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oklaskiwali weterana Waffen SS.

Zdarzenie miało miejsce podczas wizyty Zełenskiego w Kanadzie. Prezydent Ukrainy przemówił przed Izbą Gmin, dziękując Kanadyjczykom za okazane wsparcie w walce z Rosją. Po jego wystąpieniu spiker Anthony Rota wskazał na siedzącego na trybunie 98-letniego Ukraińca Jarosława Hunkę. Przedstawił go jako bohatera, który podczas II Wojny Światowej walczył z Rosją. Ukrainiec dostał od zgromadzonych długie oklaski.

Wkrótce potem wyszło na jaw, że Hunka był weteranem 14 dywizji grenadierów Waffen SS, nazywanej też SS Hałyczyna. Jednostka ta została sformowana w 1943 roku przez III Rzeszę, a walczyli w niej głównie ochotnicy z Ukrainy. Jednostka ta była oskarżana o zbrodnie wojenne, głównie podczas działań antypartyzanckich. W marcu 1945 roku została włączona do nowo powstałej Ukraińskiej Armii Narodowej. Po wojnie większość jej członków internowano we Włoszech. Nie oddano ich sowietom na skutek wstawiennictwa generała Andersa. Wielu jej członków wyemigrowało do Kanady i Wielkiej Brytanii.

 

Po wybuchu skandalu Rota wydał oświadczenie, w którym wziął na siebie pełną odpowiedzialność za to, co zaszło. Stwierdził, że określił Hunkę mianem bohatera z własnej inicjatywy, bo nie wiedział, gdzie służył. „Uzyskałem później więcej informacji, które sprawiły, że żałuję mojej decyzji” – zaznaczył. Przeprosił też społeczność żydowską.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij